Advertisement

Fed'in faiz toplantısı bu akşam başlayacak, karar ise yarın akşam açıklanacak. Faiz oranlarında bir değişiklik beklenmezken bazı ekonomistler bu yıl için 2 faiz artışı beklentisinin bire veya sıfıra ineceğini öngörüyor. Fed Başkanı Jerome Powell'ın konuşmasında vereceği mesajlar da piyasaların radarında olacak. 

Finansal Danışman Volkan Sarı Bloomberg HT'ye yaptığı değerlendirmede Fed'den beklentilerin dışında birşey çıkmayacağını, Fed'in güvercin tarafta kalmayı sürdüreceğini belirtti.

Sarı "son gelen tarım dışı istihdam verisi hariç ABD'de işler yolunda görünüyor. Ama diğer ülkelerde durum bu kadar iyi değil. Enflasyon baskısının da düştüğü bir ortamda Fed faiz artışına ara verme noktasına geldi. 2019 için ben 'dot plot' olarak bilinen noktasal grafikte 2 faiz artışı öngörüsünün bire düşmesini bekliyorum. Bu yıl da faiz artırmamalarını bekliyorum. Bu gelişmeyi bozacak unsur enflasyonda ciddi yükseliş olabilir ama enflasyon baskısı yok gibi görünüyor" diye konuştu.

Sarı, bu ortamın Türkiye gibi ülkeler için pozitif olduğunu da sözlerine ekledi.

FED'İN DOT PLOT (NOKTASAL GRAFİK) TAHMİNLERİ"BU YIL 2 FAİZ ARTIŞI OLABİLİR"

Fibabanka Genel Müdür Yardımcısı Ömer Gencal Bloomberg HT'ye piyasaların Fed'in faiz artırmayacağını, 2020'de de faiz indirimini fiyatladığını, Çin'le ABD ticaret savaşının pozitif sonuçlanması durumunda bu yıl belki 2 faiz artırımı daha yapabileceğini söyledi. Gencal Fed'in baktığı temel ekonomik göstergelerin ivmelenerek devam ettiğini bildirdi.

"TAHMİNLER DÜŞÜRÜLEBİLİR"

Danske Bank analistleri Fed'in bu toplantıda faizlerde ve söyleminde önemli bir değişiklik yapmayacağını bildirdi.

Analistler, dot plot'ta bu yıl için faiz artışı tahmininin 2'den 1'e inebileceğini öngördü. Kurum "Bizim baz senaryomuz, pozitif ekonomik görünüm nedeniyle Haziran ve Aralık'ta 2 faiz artışı olması yönünde..." ifadesini kullandı.

Goldman Sachs ise yolladığı bir notta "Asıl soru Mart toplantısında Fed yetkililerinin 'sabırlı' temasını ne kadar öteye taşıyacağı ve projeksiyonlarında enflasyon konusundaki yeni perspektiflerinin ne olacağı..." değerlendirmesini yaptı.