Advertisement
HABERLER ABONE OL

ABD Merkez Bankası Fed beklentilere paralel şekilde faizi sabit tutarken, Fed Başkanı Powell artan vakaların endişe verici olduğu mesajını verdi.

Banka tarafından yapılan açıklamaya göre federal fonlama faizlerinde değişikliğe gidilmeyerek yüzde 0 - 0.25 hedef bandında bırakıldı. Aşkın rezervler üzerindeki faiz de yüzde 0.10 seviyesinde bırakıldı. Fed aynı zamanda varlık alım programında değişikliğe gitmedi. Bankadan faizlerde herhangi bir değişiklik beklenmiyordu.

Fed, 15-16 Eylül tarihli toplantısında ABD ekonomisinin pandemiden kaynaklı sorunlara karşı toparlanmasına yardımcı olmak için faizleri en azından 2023 yılına kadar sabit tutacağının sinyalini vermişti.

Tahvil alımları mevcut hızda devam edecek

Karar oybirliği ile alınırken Fed, ABD ekonomisini desteklemek için tüm araçları kullanma kararlılığını tekrarladı ve tahvil alımlarına mevcut hızda devam edileceğini belirtti.

Fed'den yapılan açıklamada, zayıflayan talebin ve düşük enerji fiyatlarının enflasyonu aşağıda tuttuğu, destekleyici para politikasında sözlü yönlendirmenin sürdüğü, pandeminin ekonomik görünüm üzerinde önemli bir risk oluşturduğu, ekonominin toparlanma patikasının koronavirüs pandemisinin seyrine bağlı olduğu vurgulandı.

Ekonomik aktivitenin ve istihdamın toparlanmaya devam ettiği belirtilen açıklamada ekonomideki seviyenin pandemi öncesi seviyelerin altında olduğu ve pandeminin yakın dönemde aktivitenin, istihdamın ve enflasyonun üzerinde etkili olacağı ifade edildi.

Fed Başkanı Powell: Yeni vakalardaki artış endişe verici

Kararın ardından Fed Başkanı Powell düzenlediği toplantıda yeniden açılmalarla ekonomideki dipten toparlanmanın hızlandığını söyledi.

Powell yeni vakalardaki artışın endişe verici olduğunu belirtti. Pandeminin enflasyon üzerinde ciddi bir etki bıraktığını belirten Powell salgın konusunda insanların kendini güvende hissetmesine kadar tümüyle toparlanmanın olası olmadığını söyledi. Hükümetten daha fazla kısıtlama beklemediğini ifade eden Powell salgında yeni dalganın daha yaygın olduğunu ve tüketicilerin tüketimlerini erteleyebileceklerini belirtti.

Tahvil alım programlarının ekonomiye destek verdiğine inandıklarını ifade eden Powell varlık alımlarını gözden geçirmeye devam edeceklerini vurguladı. Powell tahvil alımlarının kompozisyonunu, süresini ve hacmini değiştirebileceklerini söyledi.

Federal desteklerin hane halklarının tüketim harcamalarındaki dipten dönüşü desteklediğini belirten Powell, hizmet sektöründeki harcamaların ise düşük seviyelerde kaldığını söyledi. Başkan Powell daha fazla parasal ve mali desteğe ihtiyaç duyulmasının olası olduğuna dikkat çekti.

Powell mali destek çağrısını yineledi

Fed Başkanı Powell, toplantının soru-cevap bölümünde mali desteğe ilişkin mesajlarını yineledi. Powell mali desteğin Fed'in gelirler tarafında yapamayacağı etkiyi yapabileceğini, daha fazla mali destekle toparlanmanın daha güçlü olabileceğini söyledi.

Mali politikanın esas önemli politika olduğunu söyleyen Powell para politikasında ise kontrolün ellerinde olduğu mesajını verdi. Toparlanmanın beklenenden iyi olduğunu belirten Powell bununla birlikte hedeflerden henüz uzak olduğunu ifade ettti.

Powell, "Acil kredi kolaylıklarının 31 Aralık sonrasına uzatılması konusunda karar almadık, bu Hazine Bakanlığı ile birlikte alabileceğimiz bir karar" diye konuştu.

"Seçim odağımız olmadı"

Fed Başkanı Powell, ABD başkanlık seçimleriyle ilgili gelen soruları da yanıtladı. Powell seçimlerin toplantıda odak noktaları olmadığını belirtti ve demokrasinin kurumlarının çalışmasına izin verilmesi gerektiğini söyledi.