Advertisement

ABD merkez bankası Fed'in bilanço büyüklüğü, koronavirüs pandemisi ortamında finans piyasalarının sorunsuz işlemesini sağlamak için yüklü miktarda Hazine tahvilleri ve mortgage destekli menkul kıymet alımlarının etkisi ile 6.72 trilyon dolara ulaşarak tarihinin en yüksek seviyesini gördü.

Fed tarafından tutulan toplam varlıklar, Perşembe günü bankanın internet sitesinden açıklanan verilere göre, 6 Mayıs haftasında 65.5 milyar dolar yükseldi.

Ticari Kağıt Fonlama İmkanı yoluyla borçlanma, söz konusu dönemde 3.37 milyar dolardan 3.99 milyar dolara ulaştı.

Fed'in 16 Nisan'da oluşturduğu Maaş Koruma Programı Likidite İmkanı tarafından desteklenen küçük işletmelere krediler, önceki haftanın seviyesi olan 19.5 milyar dolardan 29.2 milyar dolara tırmandı.

Yabancı merkez bankaları ile likidite swapı, Fed'in tüm dünyada dolar fonlamasına erişimi rahatlatmaya devam etmesi ile birlikte önceki haftaki seviyesi olan 439.0 milyar dolardan 444.9 milyar dolara çıktı.

Para Piyasası Yatırım Fonu Likidite İmkanı yoluyla verilen krediler 46.3 milyar dolardan 42.8 milyar dolara düştü.

Piyasa Yapıcılar Kredi İmkanı yoluyla sağlanan fon 25.5 milyar dolardan 14.9 milyar dolara inerken, bankaların Fed'in iskonto penceresinden borçlanmaları 31.8 milyar dolardan 26.5 milyar dolara geriledi.