Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Fed'in enflasyonun seyrini izlemek için yakından takip ettiği çekirdek PCE, iki yılı aşkın sürenin en küçük aylık artışını kaydederek tüketici harcamalarında yaşanan patlamayı destekledi ve ekonomide resesyonun önlenebileceğine dair son dönemde artan beklentileri güçlendirdi.

Oynak gıda ve enerji bileşenlerini hariç tutan temel kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi Temmuz’da yüzde 0,2 artarak art arda ikinci ayında da yükseldi. Öte yandan Ekonomik Analiz Bürosu verilerine göre genel PCE fiyat endeksi de yüzde 0,2 arttı.

Enflasyona göre düzeltilmiş tüketici harcamaları ise Haziran ayındaki güçlü kazancın ardından geçtiğimiz ay yüzde 0,6 artmıştı. Bu yıl başından bu yana en güçlü yükseliş oldu.

Uzmanlar çekirdek PCE fiyat endeksinin aylık bazda yüzde 0,2 artmasını beklerken reel tüketici harcamalarının ise yüzde 0,5 artması bekleniyordu.

Gelen düşük enflasyon rakamları, Fed'in geçen yıl fiyat baskılarını hafifletme konusunda kaydettiği ilerlemeye dikkat çekiyor. Bununla birlikte, Merkez Bankası enflasyon zafer ilan etmekten çok uzak ve tüketici harcamalarının gücü, enflasyonun düşmeye devam etmesini sağlamak isteyen politika yapıcılar için yeni bir endişe yaratıyor.

Düşük işsizlik, salgın dönemindeki tasarruflar ve ücret artışı, Amerikalılara harcamalarını sürdürmeleri için gerekli kaynağı sağlayarak ekonominin ilerlemesine olanak tanıyor.

Pek çok ekonomist, resesyon tahminlerini ertelemiş ya da tamamen vazgeçmişti. Son rakamlar üçüncü çeyrekte ekonomik büyümenin güçlü bir başlangıç yaptığına işaret ediyor.

Enflasyondan arındırılmış düzeltilmiş mal harcamaları ise ay içinde çeşitli ürünlerde sağlam harcamaların desteğiyle Ocak ayından bu yana en yüksek artışını gerçekleştirerek yüzde 0,9 yükseldi.

Bununla birlikte tasarruf oranı Kasım ayından bu yana en düşük seviyesi olan yüzde 3,5'e geriledi; bu durum son dönemdeki harcama hızının önümüzdeki aylarda sürdürülemeyebileceğine işaret ediyor.