Advertisement

Fed'in 2 trilyon doların üzerindeki repo piyasasında geçen hafta ortaya çıkan çatlakların tamamını onarması için 500 milyar dolarlık tahvil alımı gerekebilir.

TD Securities, Morgan Stanley, BMO Capital Markets ve Pictet Wealth Management gibi kurumların analistlerinin tahminleri 200 milyar dolar ile 500 milyar dolar arasında değişiyor. Bu konuda yalnız da değiller.

İki eski Fed yetkilisi Perşembe günü merkez bankasının ABD para piyasalarında daha fazla sıkıntıyı önlemek için tek seferde 250 milyar dolarlık tahvil alımı yapması gerektiğini söyledi.

Merkez bankasının kısa vadeli fonlama piyasasında düzeni sağlamak için gösterdiği günlük çabalarının yetersiz olduğu görüşü giderek güç kazanıyor. Banka rezervlerine güçlü bir tampon oluşturmak çok daha büyük bir çaba gerektirebilir.

Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) 29 – 30 Ekim'de Washington'da gerçekleştireceği toplantıda geniş çaplı tahvil alımları açıklayacağı yönündeki beklentiler artıyor.

TD Securities kıdemli tahvil stratejisti Gennadiy Goldberg, “Günlük operasyonlar

sorunun nedenini ele almaktan çok rezerv yokluğu semptomlarına yönelik bir yara bandına benziyor. Faizdeki yükselişin nedeni olan rezerv fazlası yoksunluğuna değinmiyor. Fed'in bunu düzeltmesinin tek yolu bilançosunun varlık kısmını genişletmek.” dedi.