Advertisement

Fed agresif sıkılaşma sürecine son toplantıda da devam ederken, istihdam piyasasından gelen veriler uzmanların Fed'e yönelik eleştirilerine de yeni bir boyut ekledi.

Eski New York Fed Başkanı Bill Dudley, Fed’in art arda 4 toplantıda yaptığı 75'er baz puanlık artıştan sonra bile ABD istihdam piyasasını gevşetme bağlamında henüz "hiçbir şey başaramadığını" söyledi.

Bretton Woods Komitesi Başkanı Dudley, Pazartesi günü Singapur'da finansın geleceği konulu bir konferansta yaptığı açıklamada, Cuma günü tarım dışı istihdam verilerinin 261 binle beklentilerin üstünde gelmesi ve Ekim ayında gelen işsizlik oranındaki ufak çaplı yukarı yönlü yükselişin “gevşeyen bir iş gücü piyasası için tutarlı” olmadığına dikkat çekti.

Dünyanın geri kalanın sancılı bir süreç bekliyor

Dudley önümüzdeki dönemle ilgili “Yapılacak çok fazla iş var ve bu ne yazık ki dünyanın geri kalanı için çok sancılı bir süreç anlamına geliyor. Fed sıkılaşmaya devam ettikçe dolar değer kazanıyor ve bu özellikle yüksek miktarda dolar borç alan gelişmekte olan piyasalar olmak üzere ekonomiler üzerinde daha fazla baskıya neden oluyor” değerlendirmesinde bulundu.

Dudley, "Fed’in bu konuya tepkisi 'Size bu acıları yaşattığımız için çok üzgünüz ancak asıl sorunumuz olan ABD enflasyonunu yüzde 2’ye çekmekle ilgilenmemiz gerekiyor’ oldu. Fed Başkanı Jerome Powell’ın yapmak istediği şey bugün yeterince ilaç alarak enflasyon beklentilerinin çıpasız hale gelmesini önlemek ve böylece ileride çok daha sert önlemler almak zorunda kalmayacak” ifadelerini kullandı.

Dudley, Fed'in sıkılaşmaya çok yavaş başladığını ve bunun yapmak zorunda kaldığı 4 büyük faiz artışıyla açıkça görüldüğünü söyledi.

“Ekonomiyi yavaşlayacak ve enflasyonu aşağı çekecek kadar politikayı sıkılaştırmaya yönelik misyonun başında olduklarının altını çizen Dudley, “Fed aslında iş gücüpiyasasını gevşetme bağlamında henüz bir şey başarmış değil” dedi.

Mevcut enflasyon hem kalıcı hem geçici unsurları barındırıyor

Dudley Kovid sonrası enflasyonun geçici olup olmadığı konusundaki tartışmanın yanıltıcı olduğunu ve mevcut durumun hem geçici hem de kalıcı enflasyonun unsurlarına sahip olduğunu belirtti.

“Kullanılmış araba fiyatları gibi geçici unsurlar var ancak çok daha kalıcı olan unsurlar da var. Bugün ABD’de sahip olduğumuz sorun hangi ölçüyü esas aldığınıza bağlı olarak temel enflasyonun yüzde 4 ila 6 arasında bir yerde olması” dedi.

Eski New York Fed Başkanı Fed'in yüzde 2’lik enflasyon hedefini yükseltip yükseltmeyeceği konusunda ise kuşkuları olduğunu çünkü insanların bunu güvenilirliği artırıcı bir hareket olarak görmeyeceğini söyledi.

ABD finans piyasalarındaki istikrar hakkında sorulara da cevap veren Dudley 2008’de yaşanan finansal krizden bu yana bankacılık sistemini desteklemeye çok daha fazla odaklanıldığı ve hane halkı ve işletmelerin bilançolarının çok daha iyi bir noktada olması nedeniyle endişelerin büyük olmadığını vurguladı.