Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Fed, Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) 26-27 Temmuz 2022 tarihlerinde düzenlenen son toplantısına ilişkin tutanaklarını yayımladı.

Fed yetkilileri tutanaklarda, enflasyonun düştüğüne dair hiçbir kanıt olmadığını ve gelecekteki faiz artırım hızının verilere bağlı olduğunu belirtti. Diğer taraftan, enflasyon önemli ölçüde düşene kadar faiz artırımına devam edileceği vurgulandı.

Diğer taraftan, yetkililer geçen ay faiz artırımlarının hızını eninde sonunda düşürme ihtiyacı üzerinde anlaştılar. Tutanaklarda, “Para politikası duruşu daha da sıkılaştıkça, kümülatif politika ayarlamalarının ekonomik aktivite ve enflasyon üzerindeki etkilerini değerlendirirken, politika faiz artışlarının hızını yavaşlatmak bir noktada uygun olabilir.” ifadeleri yer aldı.

Birçok yetkili, ekonomik ortamın sürekli değişen doğası ve para politikasının ekonomi üzerindeki etkisinde uzun ve değişken gecikmelerin varlığı göz önüne alındığında, komitenin politika duruşunu sıkılaştırma riskinin de bulunduğunu belirtti.

Fed faizi 75 baz puan artırmıştı

Fed, 26-27 Temmuz 2022 tarihlerinde düzenlenen son toplantısında, politika faizini 75 baz puan artışla yüzde 2,25-2,50 seviyesine çıkarma kararı almıştı.

Karar metninde, Fed'in enflasyon risklerine karşı yüksek derecede dikkatli olduğu mesajı tekrarlanmış, harcamalar ve üretimin, ücret artışlarına rağmen daha yumuşadığına vurgu yapılmıştı.

Kararda, hedef aralık içindeki devam eden faiz artışlarının uygun olacağını vurgulayan Fed, hedeflerin uygulanmasına yönelik risklerin söz konusu olduğunda politikanın gözden geçirilebileceğini belirtmişti.