Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Fed, Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) 25-26 Ocak tarihlerinde düzenlenen son toplantısına ilişkin tutanaklarını yayımladı.

FOMC'nin politika faizini değiştirmeyerek yüzde 0-0,25 aralığında sabit bıraktığı toplantının tutanaklarında, Fed yetkililerinin Amerikan ekonomisine ve para politikasına yönelik değerlendirmelerine yer verildi.

Tutanaklarda, kayda değer miktarda bilanço daralmasının “muhtemelen uygun” olacağı belirtildi.

Fed yetkilileri tutanaklarda, bilanço daralmasına ilişkin henüz belirli bir karar verilmediğini ve bilançoya dair planların ilerleyen toplantılarda belirleneceğini açıkladı.

Diğer taraftan, üyeler yakında faizleri artırmanın uygun olacağını kaydetti.

Tutanaklarda, çoğu üyeye göre, 2015’teki döngüden daha hızlı bir faiz artış patikasının uygun olduğu açıklandı.

Ülkede yaşanan yüksek enflasyon hakkında değerlendirmelerde bulunan yetkililer, enflasyon riskinin yukarı yönlü olduğunu ve enflasyonun yüksek kalması halinde daha hızlı bir faiz artış patikasının gerekeceğini kaydetti.

Yetkililerin varlık alımlarının yakın zamanda tamamlanması gerektiği görüşünü de koruduğu belirtilen tutanaklarda, üyelerin çoğunun varlık alımlarının geçen yıl aralık ayında açıklanan takvime göre azaltılmaya devam edilmesini ve mart ayının ilk yarısında sona erdirilmesinden yana olduğu kaydedildi.