Advertisement

Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin 2021'in ilk yarısında yavaş bir büyüme beklediğini söyledi. Barkin, sonrasında ise güçlü bir büyüme bekliyor.

Kuzey Carolina Bankacılar Birliği'nin ev sahipliği yaptığı sanal organizasyonda konuşan Barkin, "İşletmelerin nihayet iş yerlerine dönmeye başlamaları, biraz iş seyahatlerinin de olması ve tüketicilerin birikmiş talebinin açığa çıkmasıyla yılın ikinci yarısının güçlü olmasını bekliyorum." dedi.

"O zaman bana göre asıl soru işareti yılın inişli çıkışlı olabilecek ilk yarısı." diyen Fed yetkilisi, görünümün ilk yarıda yavaş ancak aşağı yönlü riskin sınırlı olduğu bir toparlanmayı işaret ettiğini dile getirdi.

Enflasyon konusunda yaptığı değerlendirmede rakamlara bakıldığında enflasyon görmenin zor olduğunu dile getiren Barkin, "Küresel iş gücü piyasalarında fiyat şeffaflığını mümkün kılan teknoloji ve pazar gücüne sahip satın almacı organizasyonlardan kaynaklı dezenflasyonist baskıların devam edeceğini öngörüyorum." dedi.

Barkin, Fed'in ihtiyaç halinde harekete geçmeyi taahhüt ettiğinin altını çizdi.

"Fed 2021 sonunda tahvil alımlarını azaltmaya başlayabilir"

Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker, bu yılın sonu kadar yakın bir zaman içinde merkez bankasının tahvil alım programını geri almaya başlayabileceğini söyledi.

Perşembe günü gerçekleştirilen sanal bir organizasyonda konuşan Harker, "Ben bunun 2021'in en sonlarında ya da 2022 başında olabileceğini görüyorum. Ancak her şey ekonominin gidişatına, ekonomi de virüsün gidişatına bağlı." dedi.

Daha önce denenirse piyasalarda bozulmaya yok açabileceğinin altını çizen Fed yetkilisi, bu nedenle bu konuda çok temkinli olduğunu dile getirdi.

Koronavirüs pandemisi esnasında ekonomiye destek çabaları kapsamında uzun vadeli faiz oranlarını baskılamayı hedefleyen Fed, piyasadan her ay 120 milyar dolar tutarında ABD Hazine tahvili ve kurumların mortgage destekli menkul kıymetlerini alıyor.

"Fed'in tahvil alımlarının azaltılması konusunda Haziran'da daha net bir fikri olacak"

"Ekonominin iyi durumda olduğu ancak enflasyonun pek de iyi olmadığı bir noktaya gelebiliriz." diyen Chicago Fed Başkanı Charles Evans, "Aslında varlık alımları anlamında daha fazlasına ihtiyaç duyabiliriz. Alımların vade yapısını da herhangi bir yönde değiştirmemiz gerekebilir." diye ekledi.

Çevrim içi bir konferansta basına konuşan Evans, işlerin iyiye de gidebileceğini ve varlık alımlarının 2021 sonunda ya da 2022 başında azaltılmasının mümkün olduğunu vurguladı.

Evans, "Bu konuda güçlü bir fikir sahibi olmam için çok erken. Bence bahar mevsimine kadar, belki Haziran olur, toparlanma dinamikleri için sürdürülebilir bir patikanın ne olacağı ve işsizlik oranının ne kadar hızlı düşeceği konusunda daha iyi fikir sahibi oluruz." şeklinde görüş bildirdi.