Advertisement
HABERLER ABONE OL

Başta Pershing Square Capital Management Kurucusu Bill Ackman olmak üzere yatırımcılardan Fed’e 50 baz puan faiz artırımı önerisi Fed içinde de yankı buldu. Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic 50 baz puanlık faiz artırımının gerekirse kullanılabileceğini söyledi.

Financial Times’a konuşan Bostic Fed’in bu yılki kalan yedi faiz toplantısında her seçeneğin masada olacağını vurguladı. 2022’de üç çeyrek puanlık faiz artışı öngörüsünde bir değişiklik olmadığını söyleyen Bostic, verilerin gerektirmesi durumunda daha agresif bir yaklaşımın mümkün olabileceğini söyledi. Bostic hangi verilere önem vereceği sorusuna ise daha yüksek ücret seviyesinin anlamlı bir şekilde fiyatları artırıp artırmayacağına bakacağı yanıtını verirken önümüzdeki aylarda ücretlerin “ılımlı büyüyeceğini öngördüğünü” söyledi.

Fed Başkanı Jerome Powell’ın şahin olarak yorumlanan geçen haftaki konuşması sonrası yatırım bankaları ise Fed tahminlerini gözden geçirmeye devam ediyor. Goldman Sachs bu yıl 25’er baz puanlık beş faiz artışı bekleyen kurumlar arasına katıldı.

ABD Hazine tahvili getiri eğrisi yeni haftada da yataylaşmaya devam ediyor. ABD 5 yıl vadeli Hazine tahvili ile 30 yıl vadeli tahvilin faizi arasındaki fark 47 baz puana gerileyerek son üç senenin en düşük seviyesinde bulunuyor.

Uzun ve kısa vadeli tahvil faizleri arasındaki fark en son 2018 yılında böyle bir düşüş formasyonu göstermişti. Getiri eğrisinin yataylaşması ise piyasaların uzun vadede büyümede yavaşlama beklediklerine ve resesyona işaret ediyor.

Analistlerin tahminleri ile gerçekleşen veriler arasındaki farkı gösteren Bloomberg Ekonomik Sürpriz Endeksi de analistlerin şu an için gerçekleşenlerin yukarısında tahminde bulunduklarına işaret ediyor.

Altın fiyatları, Fed’in beklenenden daha şahin bir yaklaşımla Mart ayında faizleri 50 baz puan artırabileceğine dair beklentilerle düşüşünü sürdürdü. Gram altın da küresel altın fiyatları ve dolar kurundaki gerilemeyle düştü.

Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, Financial Times’a verdiği bir röportajda ABD Merkez Bankası Fed’in enflasyonu kontrol altına almak için politika faizini 50 baz puan artırabileceğini söyledi. Bostic, en olası senaryonun ise Mart ayından başlayarak 75 baz puanlık bir artırım olduğunu belirtti.

Fed Başkanı Jerome Powell, geçen hafta “Faizleri artırma ya da artırmama kararını Mart toplantısında vereceğiz. Faizi, Mart toplantısında artırma niyetindeyiz. Bunu yapmak için koşullar uygun, riskleri gözlemliyoruz” demişti.

Guardian Gold Australia İş Geliştirme Uzmanı John Feeney, daha agresif bir sıkılaşmanın altın fiyatları üzerindeki baskıyı artıracağını fakat enflasyon yılın geri kalanında yüksek kalmaya devam ederse reel faizlerin tarihi düşük seviyelerde olacağını belirtti.

“Altın reel faizlerin düşük olduğunu ortamlarda tarihsel olarak iyi performans gösteriyor” diyen Feeney, altının sıkılaşma döngüsünde nasıl bir performans göstereceğini yakından takip edeceklerini dile getirdi.

Ons altın fiyatı

Ons altın geçen haftayı Ağustos ayından bu yana en kötü performansıyla kapattıktan sonra yeni haftaya da düşüşle başladı. Fed’in daha agresif bir sıkılaşma döngüsü izleyebileceğine dair beklentilerle baskılanan değerli metal, pazartesi sabahı 1.786 dolar civarında bulunuyor.

Gram altın fiyatı

Gram altın dolar/TL’nin geçen hafta 13,45-13,65 arasında dalgalanmasına rağmen küresel altın fiyatlarındaki düşüşle gerilemişti. Yeni haftaya da küresel altın fiyatlarının etkisiyle başlayan gram altın 777 TL seviyesinde işlem görüyor.

Çin ekonomisinde tempo düşüşüne dair son veriler imalat sektöründen geldi. Artan Kovid vakaları ile sıkılaşan tedbirler, krizdeki gayrimenkul piyasası ile küçük ölçekli firmalarının faaliyetlerini azaltması imalat PMI’ı Şubat 2020’den bu yana en düşük seviyeye indirdi.

Pazar günü gelen verilere göre Çin imalat PMI 50,1 ile imalat sektöründe son derece sınırlı bir büyümeye işaret etti. Küçük ölçekli firmalar için ölçülen KOBİ imalat PMI 46 değerini alarak bu firmalarda daralma sinyali verdi. Caixin imalat PMI da 49,1 ile sanayi sektöründeki zorlukları ortaya koydu.

Son dönemde Çin Merkez Bankası özellikle küçük ölçekli firmalardaki aktiviteyi canlandırmak için gösterge faizleri indirirken piyasaya likidite enjekte ediyordu. Kimi ekonomistlere göre cuma günü açılışı yapılacak Kış Olimpiyatları öncesi Çin yönetiminin hava kalitesini artırmak için bazı fabrikaları kapatması da düşük PMI verisinde etkili oldu.