Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

ABD Merkez Bankası (Fed) Yönetim Kurulu Üyesi Christopher Waller Perşembe günü yaptığı açıklamada, faiz indirimlerini desteklemeye istekli olmadan önce enflasyonun soğuduğuna dair daha fazla kanıt görmesi gerektiğini söyledi.

Waller "Acelen nedir?" sorusuyla sonuçlanan konuşmasına, Merkez bankası yetkilisi, faiz oranlarının düşürülmesiyle ilgili olarak Ocak ayı için beklenenden yüksek enflasyon verilerinin, fiyatların nereye gittiği ve Fed'in nasıl tepki vermesi gerektiği konusunda soruları gündeme getirdiğini söyledi.

Waller konuşmasında, "Geçen hafta TÜFE enflasyonuna ilişkin yüksek veriler sadece önümüzde bir tümsek olabilir, ancak aynı zamanda geçen yıl enflasyonda kaydedilen kayda değer ilerlemenin yavaşladığına dair bir uyarı da olabilir" dedi.

Halen Federal Açık Piyasa Komitesi'nin bu yılın bir noktasında faiz oranlarını düşürmeye başlamasını beklediğini söyleyen Waller, enflasyonun Fed'in yüzde 2 hedefine düşeceği beklentisinde "ağırlıklı olarak yukarı yönlü riskler" gördüğünü söyledi.

Gayri safi yurt içi hasıla ve istihdamdaki yıllık yüzde 3,3'lük güçlü büyümeye dayanarak enflasyonun yakın zamanda yüzde 2'nin altına düşeceğine dair çok az işaret bulunduğunu ve potansiyel bir resesyona dair çok az işaretin görünürde olduğunu ekledi.

Waller, "Bu, politikayı gevşetmeye başlarken sabırlı olma kararını olabileceğinden daha basit hale getiriyor. Ocak ayının hız tümseği mi yoksa çukur mu olduğuna karar verebilmem için en azından birkaç aylık enflasyon verilerini daha görmem gerekecek" dedi.

Waller, FOMC'nin daimi oy hakkına sahip üyesidir.