Advertisement

St. Louis Fed Başkanı James Bullard, koronavirüs pandemisinin iflasları önemli ölçüde tetikleyebileceğini ve bunun da finans krizine dönüşebileceğini söyledi.

Financial Times'a değerlendirmelerde bulunan Bullard, "Mart-Nisan döneminde ilk dalgayı geride bırakmamıza rağmen, salgın hastalık halen bizi şaşırtma potansiyeline sahip. Sağlık politikasının bir parçası olarak, daha granüler bir risk yönetimi olmazsa, oldukça büyük çaplı bir iflas dalgası ile karşılaşabilirz ve durum finansal krize dönüşebilir" dedi.

Bullard, finans piyasalarında likiditenin önemli ölçüde iyileşmiş olmasına karşın şimdilik kredi imkanlarını yerli yerinde tutma konusunda temkinli olmaları gerektiğini belirtti.

Özel sektör tahvillerini satın alma programının tartışmalı bir konu olduğunu bildiğini kaydeden Bullard, ancak likiditenin krizin ilk dönemlerinde "ciddi bir şekilde test edildiğini" ve bu likidite imkanlarının önemli bir destek olduğunu sözlerine ekledi.


Bullard, en köyü ekonomik darbenin ikinci çeyrekte geldiğini ve üçüncü çeyreğin "büyüme için büyük bir çeyrek" olacağını, ancak ne kadar büyük olacağının soru işareti olarak kaldığını belirtti.