Advertisement

Chicago Fed Başkanı Charles Evans, ABD merkez bankası Fed'in faiz konusundaki yeni yönlendirmesinin, Fed'in enflasyonun zaman içinde ortalama yüzde seviyesine ulaşmadan önce sıkılaştırmaya gitmesini imkansız hale getirmediğini söyledi.

Evans Salı günü, Resmi Parasal ve Finansal Kuruluşlar Forumu'nun düzenlediği sanal bir etkinlikte sorulara verdiği yanıtta, "Biz bir şekilde enflasyonun yüzde 2 seviyesine çıkmasını istiyoruz ve bunun ardından, faizleri artırabiliriz ve halen para politikasının genişlemeci konumunu sürdürebiliriz" dedi.

Evans, Fed'in geçen hafta yayımladığı bildiriyi işaret ederek, "Eğer açıklamayı okursanız, bu kartlar arasında," dedi ve "Ve bu nedenle, ortalama yüzde 2 enflasyona ulaşmadan önce faizi artırmaya başlayabiliriz" değerlendirmesinde bulundu.

ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi bu açıklamanın ardından gün içi zirvesini gördü.

Muallak Söylem

Evans'ın bu yorumları, Fed Başkanı Jerome Powell ve çalışma arkadaşlarının geçen hafta son politika toplantısı sonrası açıkladıkları yönlendirme konusunda henüz yanıtlanmamamış sorular olduğunu işaret ediyor.

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), geçen hafta yaptığı açıklamada, gösterge faizi "iş gücü piyasası koşullarının komitenin maksimum istihdam ve enflasyonun yüzde 2 seviyesine yükselmesi ve bir süre için ılımlı bir şekilde bu seviyeyi aşması şeklindeki değerlendirmeleri ile uyumlu seviyelere ulaşana dek" sıfır seviyesi yakınlarında tutacağını duyurdu.

Bu güncellenmiş yönlendirme, Fed'in Ağutos ayında enflasyon hedefinin zaman içinde ortalama yüzde 2 seviyesinde olacağı ve buna bağlı olarak enflasyonun ılımlı bir şekilde yüzde 2 seviyesini aşmasına olanak tanınacağı şeklindeki duyurusunu dikkate alarak yapıldı. Chicago Fed Başkanı Evans, bunun er geç olacak faiz artırımının zamanlaması ile nasıl ilişkili olacağına ilişkin alınacak ek kararların henüz tartışılmadığını söyledi.