Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Boston Fed Başkanı Eric Rosengren, politika yapıcıların ABD ekonomisine yönelik risklerin 2019 yılında ortadan kalkacağını ya da büyümeyi daha ciddi bir şekilde olumsuz etkileyeceğini belirlemesinin "birkaç toplantı" sürebileceğini kaydetti.

Rosengren, Salı günü Boston'da yaptığı konuşmada, "Dünyanın diğer kısmında daha güçlenen yavaşlamanın, ABD ekonomik büyümesini tahmin ettiğimden daha fazla olumsuz etkileyebileceğine ilişkin bazı riskler var," dedi ve ekonominin bu yıl yüzde 2'nin hafif üzerinde büyüyeceğine ilişkin beklentisinin devam ettiğini belirtti.

Rosengren, Çin'in zayıflayan büyümesi, Brexit, Avrupa bankaları ve 2018'deki dört Fed faiz artırımına ilişkin soruların hep birlikte görünümü etkileyebileceğini sözlerine ekledi.

Bu yıl Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantılarında oy hakkı bulunan Rosengren, "Fed politika yapıcılarının risklerin somut hale gelip gelmediğini belirlemelerinin birkaç FOMC toplantısı sürebilir," dedi ve "Bu, politika yapıcıların sabırlı olmaları ve riskleri değerlendirmeleri için iyi bir süre" şeklinde görüş bildirdi.

Finans piyasalarındaki kargaşa, Fed yetkililerini son haftalarda, Aralık ayındaki 2018 yılında iki faiz artırımına gidilebileceğine ilişkin peorjeksiyonlarından geri adım atmalarına neden oldu. Aralarında Başkan Jerome Powell'ın da bulunduğu Fed yetkilileri, sonraki faiz ayarlamalarının ne zaman ve nasıl olacağına ilişkin kararlarında "sabırlı olacaklarına" ilişkin niyetlerini vurguladılar.

FOMC 19-20 Mart'ta Washington'da toplanacak ve yatırımcılar ve çoğu ekonomistler, Fed'in üt üste ikinci toplantısında da faizleri değiştirmeyeceği görüşünde. Fed yetkilileri 29-30 Ocak'taki toplantılarında gösterge faizde değişikliğe gitmemişti.

2018'de daha şahin tutum takınan Fed yetkilileri arasında yer alan Rosengren, Fed'in bu duruşunu tam olarak desteklediğini söyledi. Boston Fed Başkanı, aşağı yönlü riskleri tanımladıktan sonra, ekonominin olası aşırı ısınmasına ilişkin endişelerinin azaldığını ifade etti.

Rosengren, "Enflasyonun 2019 yılını Fed'in yüzde 2 olan hedefi yakınında tamamlamasını bazı bekliyorum ve finansal istikrara yönelik risklerin bazılarının, finans piyasalarında son dönemde görülen volatilitenin yatırımcı coşkusunu hafifletmesi ile birlikte azaldı," dedi ve "Bence, aşırı ısınmadan korkmak için daha az sebep var" değerlendirmesinde bulundu.

"Enflasyon süreci sabırlı olmamızın bir nedeni"

Konuşmasının ardından soruları yanıtlayan Rosengren, enfasyon sürecinin şu anda çok sabırlı olabilmelerine olanak sağlayan bir neden olduğunu kaydetti.

Rosengren, merkez bankasının yüzde 2 hedefine çıpalanmış iyi seyreden bir enflasyonun, gelen ekonomik verileri değerlendirebilmek için politika sıkılaştırmasına ara verilmesine olanak sağladığını belirtti.

Geçmişte bu safhada para politikasını sıkılaştırmakta olduklarınıkaydeden Rosengren, "Enflasyon beklentileri yüzde 2'de çıpalanmış durumda" dedi.

Boston Fed Başkanı, "Merkez bankasının bağımsızlığının kritik önemde olduğunu düşünüyorum" şeklinde görüş bildirdi.

Bir sonraki faiz artırımının ekonomiye bağlı olduğunu kaydeden Rosengren, "Ekonomi görünümümü karşılaması durumunda, faiz artırımı masada olmalı" dedi.