Advertisement

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile birlikte yürüttükleri İstanbul Finans Merkezi Projesi'nin şu anda yüzde 60 seviyesine geldiğini ve 2021 Aralık ayı sonu itibarıyla inşaatını tamamlamış olacaklarını belirtti.

Bakan Kurum, Ataşehir'de yapımı süren İstanbul Finans Merkezi'nin inşaat alanını ziyaret ederek, incelemelerde bulundu.

İncelemelerin ardından basın mensuplarına açıklamada bulunan Kurum, devam eden Fikirtepe projesine ilişkin değerlendirmeler de yaptı.

Bakan Kurum, Fikirtepe Projesi'nin çok önemli olduğunu vurgulayarak, "Fikirtepe Projesine ilişkin yeni tasarımlarımız bitti. Nisanda söz verdiğimiz gibi, 3 sene içerisinde, etaplar halinde, yaklaşık 10 bin konut ve 60 bin vatandaşı doğrudan ilgilendiren bir proje, bu projenin de inşasına başlayacağız." diye konuştu.

Küresel anlamda ülkedeki finans sektörünü diri ve sağlam tutmak için Finans Merkezi inşaatının da önem arz ettiğini, buradaki yapıların hepsinin depreme dayanıklı yapıldığını, zeminde gerekli güçlendirmelerin yapıldığını, araç kapasitesi, toplanma alanları ile sosyal ihtiyaçları değerlendirecek her türlü detayın düşünüldüğünü belirten Kurum, bir deprem anında finans merkezinin de ayakta kalmasının önem arz ettiğini, bu kapsamda merkezin tamamlanmasının da ülkeyi bir anlam da yukarıya taşıyacağını kaydetti.