Advertisement

Fitch Solutions’ın çalışmasına göre, yüksek getirili gelişen piyasa kurları, temel ekonomik zayıflıklarından dolayı 2021 yılında doların zayıflığından yeteri kadar yararlanamayabilir.

Stratejist Nicolas Sopel, hazırladığı bir raporda “Yüksek getiri sağlayan kurlar, zayıf getiri sağlayan kurlara göre daha fazla temel kırılganlığa sahip ve Kovid-19’dan kaynaklı risklerin cazip değerlemelere karşın bu kırılganlıkları artırmasıyla bu tema 2021'de ana tema olacaktır.” dedi.

Çalışmaya göre, Türk Lirası, Brezilya Reali, Rus Rublesi, Güney Afrika Randı, Meksika ve Şili Pesosu gibi para birimleri Asya kurlarından daha fazla kırılganlığa sahip. Bu kırılganlıklar negatif reel faiz, çifte açık ve yüksek seviyedeki dış borç gibi konularda öne çıkıyor.

Fitch, yüksek getiri sağlayan kurların dolar endeksinde, Asya kurlarına göre 10 yıllık dönemlerde daha fazla dalgalanmaya eğilimli olduğunu belirtti.

Geçmişte de yüksek getiri sağlayan gelişen piyasa kurlarının diğer gelişen piyasa kurlarına kıyasla daha düşük performans gösterdiğine değinen Fitch, bu yüksek getiri sağlayan kurların dolar güçlendiği zaman spot olarak daha fazla düştüğünü fakat dolar zayıfladığında çok az bir yükseliş kaydettiğini vurguladı.

TL son birkaç haftada olağanüstü bir performans gösterdi