Advertisement

JPMorgan Asset Management Inc.'in tavsiyelerinden biri pandemi döneminde oldukça kötü etkilenen seyahat şirketleri, hava yolu şirketleri ve otel hisselerinde alım yapmak. Fidelity International Ltd.'in çoklu varlık birimi Avrupa gibi virüsten kötü etkilenen bölgelerde iyileşecekleri beklentisiyle pozisyon güçlendiriyor. Franklin Templeton ise krizi görece iyi yöneten Asya gibi yerlerden çekilmek için henüz erken olduğunu düşünüyor.

Vaka sayılarındaki artış ve karantina önlemlerine rağmen buluştukları nokta gelecek iki yılda aşılanmış ve sürü bağışıklığı kazanmış bir toplum öngörüsü. Ancak yatırım konusunda ayrışmaları piyasalar için dönüm noktası olabilecek bir dönemde fon yöneticilerinin karşı karşıya olduğu riskin ne kadar yüksek olduğunu gösteriyor.

Kovid-19 aşılarıyla ilgili bu ay yaşanan gelişmeler daha şimdiden sektörel bazda, ülkeler ve hisse senedi yatırım tarzları arasında görece performans değişikliklerini tetikledi.

JP Morgan Asset Management Asya piyasa stratejisi birim yöneticisi Tai Hui, "Hisse senedi sektör rotasyonu gelecek aylarda yatırımcı tartışmalarına hakim olabilir. Yatırımcıların aşıyle ilgili olası pozitif haberlerden faydalanmak için portföylerini çeşitlendirebileceklerini düşünüyoruz." dedi.

Pfizer Inc. ve BioNTech SE'nin ve ardından Moderna Inc.'in aşısının koronavirüse karşı oldukça etkili olduğunu açıklamalarının ardından ABD'de üç haftadan kısa bir süre içerisinde aşılamanın başlayabileceği duyurulmuştu.

Küresel hisse senetleri Pfizer'ın aşısının yüzde 90'ın üzerinde koruma sağladığını açıkladığı gün olan 9 Kasım'dan beri yüzde 4'ten fazla yükseldi. Yatırımcıların bazı aşıların aşırı düşük sıcaklıklarda saklama ve dağıtımı gibi zorlukları değerlendirmelerine karşın hisse rallisi devam ediyor. ABD hisseleri Salı günü yeni rekorlar gördü. Dow Jones Endeksi ilk kez 30 bin puanı aştı. Küresel hisseler gelmiş geçmiş en iyi ayına hazırlanıyor.

Londra'da Fidelity International makro ve stratejik varlık tahsisi birim yöneticisi Salman Ahmed, Avrupa için pozitife dönme zamanının geldiğini savunuyor. Bölge için yükseliş beklentisine sahip olan ilk çoklu varlık ekibinin lideri bunun "büyük bir değişiklik" olduğunu söyledi. Ahmed, Asya'nın virüsün kontrol altına alınması bağlamında piyasadan alabileceği tüm faydayı aldığını düşünüyor.

Herkes aynı fikirde değil.

Aşının geniş çaplı uygulamasına en azından aylar olduğunu belirten Franklin Templeton hisse senedi birimi yöneticisi Stephen Dover'a göre Asya hisseleri hala doğru adres.

Dover, ay başında yapılan bir mülakatta "Batı hala tam aşılama için beklerken Asya ekonomik anlamda tam olarak işler olmanın faydasını görebilir." demişti.

Ayrıca fon yöneticilerinin çeliştiği tek konu bu değil. Aynı zamanda aşının normal ekonomiye dönüşü ne zaman sağlayacağı konusunda da bir ortak görüş yok. Örneğin Dover, bunun büyük bir ihtimalle 2021'in ikinci yarısında olacağını düşünüyor. Ancak Northcape Capital'ın Tokyo'daki Avustralyalı fon yöneticisi Ross Cameron'a göre dünya nüfusunun yarısından fazlası 2023 sonunda hala aşısız olacak.