Advertisement

Elektrikli araçlara yönelik özel tüketim vergisi artışı sektörde olumsuz karşılandı.

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Yönetim Kurulu Başkanı ve Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün Bloomberg HT'ye yaptığı değerlendirmede, elektrikli araçlarda ÖTV artışını olumlu karşılamanın mümkün olmadığını ve batarya fabrikası yatırımı açıklarken, ÖTV artışını beklediklerini belirtti.

Elektrikli araçlarda şu anda bir şey öngörmenin mümkün olmadığını dile getiren Yenigün, ÖTV artışının Ford'un yatırım planlarını değiştirmeyeceğini söyledi.

Yenigün değerlendirmesinde, “OSD olarak bizim beklentimiz, her bir seferde ayrı yapılan uygulamalardan ziyade, otomotiv sektörünü bugünden yarına taşıyacak alt yapı düzenlemesini vergi çerçevesinde yapmaktır.” dedi. Devlet yetkililerinden bütünsel bir bakış açısı beklediklerini söyleyen Yenigün, elektrikli araç üreten firmaların Türkiye'de satış yapmakta zorlandığının da altını çizdi.

Avrupa Birliği’ne üye ülkelerde devletin koyduğu kurallar ve teşviklerle insanların elektrikli araç kullanımına yönlendirildiğini söyleyen Yenigün, bazı ülkelerin elektrikli araç satışı için verdikleri teşviklerde, nakit iadesi yaptıklarını ya da kullanıcılardan köprü ve otopark ücreti almadıklarını belirtti.

“Elektrikli araçlar ekosisteminin gelişimine olumsuz etkileri olacak”

Mercedes-Benz Otomotiv İcra Kurulu ve Otomobil Grubu Başkanı Şükrü Bekdikhan, elektrikli otomobillerde yeniden düzenlenen ÖTV oranları hakkında açıklamada bulundu.

Bekdikhan açıklamasında, elektrikli otomobillerde önemli artışlar içeren ÖTV oranlarının, “Elektrikli araç satış planlama ve stratejilerimizde yeniden düzenlemeler yapmamızı gerekli kılmıştır.” ifadelerini kullandı.

“2021 yılında EQC modelimizle başladığımız elektrikli otomobiller yolculuğumuzda, Premium binek otomobil markaları arasında elektrikli mobilitede çeşitliliği artırma planlarımız ÖTV artışı ile sekteye uğrayacak.” diyen Bekdikhan, söz konusu artışın elektrikli araçlar ekosisteminin gelişimine, tüketici deneyimlerinin biriktirilmesine ve özellikle satış sonrası hizmetleri alanında yetişmiş insan kaynakları gücünün oluşmasına da olumsuz etkileri olacağını söyledi.