Advertisement
HABERLER ABONE OL

Ford Otosan'ın elektrikli araçlara geçiş sürecinde devreye alacağı batarya montaj fabrikasına ilişkin detaylar ortaya çıktı.

Resmi Gazete'de yayımlanan yatırıma ilişkin teşvik kararına göre Ford Otosan'ın yeni nesil araç üretimi ve batarya montaj fabrikasında öngörülen toplam sabit yatırım 20,5 milyar olacak. Teşvik kapsamına alınan yatırımda 3 bin kişiye ilave istihdam sağlanması öngörüldü. Bu istihdamın 200'ü nitelikli personelden oluşacak.

Teşvik belgesine göre tesisin yılda 210 bin elektrikli ticari araç, 130 bin de batarya üretme kapasitesi olacak.

Yatırım teşvik kapsamına alındı

Resmi Gazete'de yayımlanan kararnameyle teşvik kapsamına alınan yatırıma farklı konularda devlet desteği sunulacak. Yatırım için şirkete yatırım yeri tahsisi yapılacak. Çeşitli vergi istisnaları ve desteklerinin yanında azami 250 milyon TL'lik nitelikli personel desteği de verilecek. Yatırım için işletmeye geçiş tarihinden 10 yıla kadar 200 milyon TL'lik enerji desteği de verilecek.

Batarya montaj fabrikası 2022'de hayata geçecek

Şirketin açıklamasına göre batarya montaj fabrikası 2022 itibarıyla Kocaeli'de hayata geçirilecek.

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün yatırıma ilişkin yaptığı açıklamasında, "Geçtiğimiz dönemden itibaren elektrifikasyonla ilgili yatırımımız başladı. Bugüne kadar elektrikli araç üretimi için 56 milyon euroluk yatırım yaptık. Önümüzdeki dönemde elektrikli araçların sayılarının artmasıyla birlikte yatırımlar devam edecek." ifadelerini kullanmıştı.