Advertisement
HABERLER ABONE OL

Ford Otosan’dan KAP’a yapılan açıklamada Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile Türk Metal Sendikası arasındaki toplu iş sözleşmesi müzakere sürecinde sendika tarafından grev kararı alındığı bildirildi.

Ford açıklamasında grev kararı uygulama tarihinin sonradan belirleneceği bildirildi.

Benzer açıklamayı Türk Traktör de yaptı.

Türk Metal Sendikası ve Metal Sanayicileri İşverenleri Sendikası (MESS) arasında yürütülen toplu pazarlık sürecinde anlaşma sağlanamaması üzerine Türk Metal sendikası grev kararı aldı. Pazarlık yaklaşık 150 bin metal işçisi için yapılıyor.

MESS, uyuşmazlık tutulmasının ardından 29 Aralık 2023 günü yapılan 6. oturumda teklifini yüzde 50’ye, 5 Ocak 2024 günü yapılan 7. oturumda ise yüzde 60’a çıkarmıştı. Ancak bu teklifler de Türk Metal tarafından kabul edilmemişti.

Arçelik'ten bildirim

Arçelik'ten Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan açıklamada da şirketin üyesi olduğu Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile Türk Metal Sendikası arasında yürütülmekte olan müzakere sürecinde, Türk Metal Sendikası tarafından Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerine dahil olan tüm işyerleri için uygulama tarihi sonradan belirlenmek üzere Grev Kararı alındığının şirkete bildirildiği belirtildi.

Açıklamada, Toplu İş Sözleşmesi imzalanması amacıyla görüşmelerin devam etmekte olduğu, sürece ilişkin önemli gelişmelerin ilgili düzenlemeler çerçevesinde kamuya açıklanacağı dile getirildi.

Grev kararı Tofaş'ta asıldı

Türk Metal Sendikası ile MESS arasında süren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine Türk Metal Sendikasının aldığı grev kararı Tofaş Otomobil Fabrikası'nda ilan edildi.

26 Eylül 2023 günü başlayan ve 150 bin işçiyi ilgilendiren Grup Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri, 22 Kasım 2023 günü yapılan oturumda Türk Metal’in masadan kalkması üzerine kesilmiş ve taraflar uyuşmazlık tutanağını tutmuştu.

MESS, birinci altı ay için yüzde 35 ücret zam teklifini önce yüzde 50'ye, daha sonra da yüzde 60'a yükseltti. Sosyal haklar için de yüzde 65 olarak vermiş olduğu teklifi önce yüzde 80'e daha sonra da yüzde 85'e yükseltti.

26 Eylül 2023 tarihinden beri görüşme sağlayan taraflar, 5 toplantının ardından uzlaşmaya varamamasıyla birlikte Birleşik Metal işçileri de grev kararı aldı.

Binlerce metal işçisi 19 Ocak sonrası, yurdun dört bir yanında greve hazırlanırken alınan grev kararı da Tofaş Otomobil Fabrikası'nda sendika panosuna asılarak ilan edildi.