Advertisement

GAMA Enerji CEO’su Tamer Çalışır doğalgaz krizinin Türkiye’ye olan etkisini değerlendirdi.

Bloomberg HT’ye konuk olan Çalışır, dolar bazında kredi alırken bile çift haneli rakamlara gelindiğini söylerken, nakit akışı üzerindeki sorunları çözecek tedbirlerin alınmasını beklediklerinin altını çizdi.

Çalışır konuşmasına şöyle devam etti:

Sadece TL bazında değil dolar bazında bile kredi alırken, dünya çapındaki faiz artışları ve diğer unsurlarla beraber artık krediler iki basamaklı rakamları gelmiş durumda. Dövizle borçlanmak bile çift haneye geldi. Belli zorluklar yaşıyorsunuz, alacağınız projelerin hem kendini ödeyebilecek hem de bütün riskleri ortadan kaldırıyor olması lazım. Kazandığınız paranın da kur riski varsa buna göre kendi hedge mekanizmalarınız yapmanız gerekiyor. Bu anlamda bakıldığında Türkiye’de son zamanlarda büyük yatırım yok. Yenilenebilir tarafında var özellikle güneş tarafında kaynak aktarımı var.

Çalışır nakit akışı üzerindeki sorunların en kısa zamanda çözülmesini beklediklerini vurgulayarak, “Türkiye’de özellikle enerji sektöründe devlet kurumlarına büyük bir sübvansiyon var. Bu sübvansiyonlar çok büyük bir maliyet olarak karşımıza çıkıyor, gidemediği noktalarda hizmetin kesilmesi veya ertelenmesi gibi durumlar mevcut. Şu an en net beklentimiz nakit akışları üzerindeki sorunları çözecek tedbirlerin bir an evvel alınması” dedi.