Advertisement
HABERLER ABONE OL

EBRU USTA/BLOOMBERG HT PARA VE SERMAYE PİYASALARI MÜDÜRÜ

Garanti BBVA 2023 yılı ilk çeyrekte 15,9 milyar TL’lik beklentinin üzerinde, 18,47 milyar TL net kâr açıkladı.

Bankanın geçen yılın ilk çeyreğindeki solo net kârı 12,9 milyar TL, bir önceki çeyrekteki net kârı ise 15,7 milyar TL seviyesindeydi. Banka, 2022 yılının tamamında ise 58,5 milyar TL net kâr elde etmişti. Böylece bu çeyrekte net karda çeyreksel bazda yüzde 17 artış yaşandı.

Bankanın Ocak-Haziran döneminde ortalama özkaynak kârlılığı yüzde 38,6, aktif kârlılığı ise yüzde 4,8 seviyesinde gerçekleşti. Bankada özkaynak karlılığı 2022 yıl sonunda yüzde 51 ve ortalama aktif karlılığı aynı dönemde yüzde 5,4 seviyesindeydi.

Sermaye yeterlilik rasyosu (SYR) bu çeyrekte yüzde 17,7, çekirdek SYR yüzde 15,5 ve serbest karşılıklar dahil SYR yüzde 18,2 seviyesinde gerçekleşti.

TL krediler ve mevduatta büyüme devam etti

Kredi büyüme hızı önceki çeyreklere göre, regülasyonların etkisiyle yavaşlasa da devam ediyor. TL canlı krediler yıl başından bu yana yüzde 28 büyüyerek 611 milyar TL’ye ulaşırken TL müşteri mevduatı da aynı dönemde yüzde 80 artışla 767,4 milyar TL’ye yükseldi. Kur Korumalı Mevduat hacmi ise vadeli TL mevduatların yüzde 65’inden fazlasını oluşturdu.

Net faiz marjı bu çeyrekte de gerilemeye devam etti. Swap maliyetleri dahil net faiz marjı geçen çeyrekteki yüzde 6,9’dan yüzde 5,8’e geriledi. TL kredi getirileri çeyreksel bazda yatay seviyelerde kaldı. TL kredi getirilerindeki düşüş eğilimi Haziran ayı itibarıyla sona ererken YP kredi-mevduat faiz farklarındaki artış devam etti. TÜFE kağıtlarının değerlemesinde kullanılan TÜFE tahmini 35%olarak kaldı.

Garanti Bankası’nın takipteki kredi oranı 2022 yılının sonunda yüzde 2,7 seviyesinde iken, 2023 yılı Haziran sonunda yüzde 2,1’e geriledi.

Bankanın net ücret ve komisyon gelirleri çeyreklik yüzde 20 arttı

Bankanın net ücret ve komisyon gelirlerindeki büyüme 2. çeyrekte daha da hızlandı ve çeyreklik bazda gelirler yüzde 20 büyüdü. Artışta güçlü kredi büyümesi, işlem faaliyetindeki artış ve devam eden dijitalleşme etkili oldu.

Banka bu çeyrekte çeyreksel bazda yüzde 9 artışla net ücret ve komisyon gelirini 7,3 milyar TL’ye yükseltti. Net ücret ve komisyonlarda ilk 6 aydaki büyüme ise, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 105 seviyesinde gerçekleşti. Operasyonel giderler ise çeyreklik bazda artış göstermezken yıllık bazda ilk 6 ayda kümülatif artış yüzde 131 oldu.