Advertisement

İspanyol Bankası BBVA, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) başkanının görevden alınmasıyla Türkiye'ye olan taahhüdünün değişmediğini açıkladı.

Şirketin sözcüsü, TL'nin euro karşısında yüzde 10 değer kaybetmesinin şirket sermayesinde yalnızca 2 baz puan etkisinin olduğunu söyleyerek, "BBVA'nın Türkiye'ye olan taahhüdü değişmedi" ifadelerini kullandı.

BBVA toplam kârının yaklaşık yüzde 14'ünü Türkiye'den elde ediyor ve 2020'de Türkiye'deki kârını yüzde 11,4 artışla 563 milyon euroya (669.74 milyon dolar) çıkardı.

TCMB başkanlığındaki görev değişiminin ardından liradaki değer kaybını takiben BBVA ve ING hisseleri pazartesi günü düşüş kaydetti.

Garanti’nin ana hissedarı BBVA hisselerinde düşüş yüzde 7,7’yi buldu. Stoxx 600 bankacılık endeksi bir ara yüzde 1,6’ya kadar düşse de 12:12 itibarıyla kayıplarının bir kısmını sildi, endeks yüzde 0,4 ekside.

Bloomberg Intelligence Analisti Tomasz Noetzel BBVA’nın Türkiye’de yaklaşık 60 milyar dolarlık varlığı olduğunu, bunun banka varlıklarının yüzde 8’ini oluşturduğunu belirtti. Noetzel’e göre BBVA brüt karının yüzde 16’sı Türkiye’den geliyor “BNP Paribas’ın 9 milyar euro, ING’nin 8,6 milyar euroluk Türkiye kredileri toplam kredilerinin yüzde 2’inin altında, yönetilebilir seviyelerde bulunuyor”