Advertisement

Microsoft yönetim kurulu üyeleri, Bill Gates’in kadın bir şirket çalışanıyla olan ilişkisinden dolayı geçen yıl kuruldan ayrılmasına karar vermiş.

Bloomberg News’un haberine göre, kadın bir mühendisin bir yıldan fazladır Gates ile birliktelik yaşadığını yazdığı mektuptan sonra yönetim kurulu üyeleri bir hukuk firmasıyla 2019’un sonlarına doğru anlaşarak soruşturma başlattı.

Soruşturma esnasında üyeler Gates’in bu uygunsuz durumdan dolayı kurulda bulunmasının uygun olmayacağına karar verdiler. Bill Gates ise soruşturma tamamlanmadan kuruldan ayrılmak için istifasını sundu.

Microsoft şirket sözcüsü yaptığı bir açıklamada, “Microsoft 2019’un ikinci yarısında Bill Gates’in bir şirket çalışanıyla 2000 yılında kurduğu yakın ilişkiden dolayı endişe duymaya başlamıştı” dedi.

Yardımseverlik faaliyetlerine odaklanmak için demişti

Bill Gates’in adına konuşan bir sözcü ise istifanın bu konuyla ilgisi olmadığını belirterek, “Bu 20 yıl önceki bir şeydi ve dostane bir şekilde bitti. Yönetim kurulundan ayrılma kararı bu konuyla ilgili değil. Sayın Gates yardımseverlik faaliyetlerine daha fazla vakit ayırmak istediğini belirtmişti” dedi.

Gates, yeniden seçildikten üç ay sonra 13 Mart 2020’de istifa etmişti. Düzenleyici kuruluşlara teslim edilen belgeler ve LinkedIn’de yaptığı bir paylaşımda yardımseverlik faaliyetlerine daha fazla odaklanmak istediğini belirten Gates, aynı zamanda Berkshire Hathaway’deki kuruldan da ayrılmıştı.

2000 yılına kadar Microsoft’un CEO’luğunu yapan Gates, 2006 yılına kadar baş yazılım mimarı ve 2014 yılına kadar ise yönetim kurulu başkanı görevlerinde bulundu.