Advertisement

HANDE BERKTAN

Akıllı telefonların, yeni nesil elektrikli arabaların önemli bir parçası haline gelmesiyle, otomobil üreticileri radarlarına akıllı telefon pazarını aldı.

Çin'in en büyük özel otomobil üreticilerinden Geely, Çinli akıllı telefon üreticisi Meizu Technology’nin çoğunluk hissesini satın aldı.

2003 yılında kurulan Meizu’nun, yurtiçinde ve yurtdışında kısa süreliğine öne çıkmasını sağlayan, uygun fiyatlı, modaya uygun Android tabanlı akıllı telefonları oldu. Ancak pazar araştırma firması Counterpoint’e göre, telefon üreticisinin Çin'deki pazar payı yüzde 1’ e geriledi.

Meizu'nun, Geely'nin şemsiyesi altındaki bir başka teknoloji markası olan Xingli Technology altında bağımsız bir şirket olarak yönetileceği açıklandı. Bununla birlikte, ikilinin yeni ürünler üzerinde birlikte çalışması bekleniyor ve Xingli, AR/VR alanında büyük bir sıçrama yapma planlarını dile getirdi.

ABD’li pazar araştırma şirketi International Data Corporation’a göre, dünya çapında akıllı telefon sevkiyatının bu yıl yüzde 3,5 düşmesi bekleniyor. Hem mobil hem de otomobil sektörlerindeki daralma, şirket birleşme ve satın alımlarını hızlandırdı.

Meizu, stratejik yatırımın ardından “bağımsız bir marka” olarak faaliyetlerine devam edecek. Oldukça homojen tüketici cihaz pazarında Meizu ve Xingji, "çoklu cihaz, senaryodan bağımsız ve sürükleyici" bir dijital deneyim oluşturmayı hedefliyor.