Advertisement

Gelişen piyasa hisse senetleri, S&P 500 karşısında 2001 yılından bu yana olan tüm kazançlarını neredeyse silerken MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi’nin S&P 500’e oranı 20 yılın en düşüğüne geriledi.

Gelişen piyasaların çoğunluğunda salgın sonrası toparlanmanın yeterince kuvvetli gerçekleşmemesi, hükümetlerin duyurduğu teşvik paketlerinin yetersiz kalması ve 2021 boyunca güçlenen doların hisselerin bu düşük performansının ana nedenlerinden olduğu belirtiliyor.

Doların en çok işlem gördüğü para birimlerine karşı performansını ölçen Bloomberg Dolar Spot Endeksi sene başından bu yana yüzde 4’e yakın yükseliş kaydederken yılbaşından bu yana 24 gelişen ülke para biriminden sadece üçü dolar karşısında az da olsa değer kazandı.

Türk lirası ise sene başından bu yana yüzde 22 değer kaybıyla gelişen ülke para birimleri arasında en fazla değer kaybeden para birimi oldu. Değer kaybında ikinci sırada yüzde 15 ile Arjantin pesosu gelirken dolar karşısında en çok değer kazanan para birimi yüzde 5 yükselişe Rus rublesi oldu.

S&P 500 Endeksi 2021’de yüzde 22 civarında yükseliş kaydederken MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 2 düşüş yaşadı. BIST 100 endeksi TL cinsinden sene başından bu yana yüzde 3’lük bir yükseliş kaydetse de dolar cinsinden yüzde 20’ye yakın değer kaybı yaşadı.

Böylece BIST 100 endeksinin S&P 500’e oranı da veri seti tarihinin en düşük seviyesine geriledi. BIST 100’ün dolar cinsinden S&P 500’e oranı 2010 yılında zirveye ulaştıktan sonra kademeli bir düşüş eğilimine girmişti.