Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Goldman Sachs Yöneticilerinden Scott Rubner müşterileriyle paylaştığı bir notta 40 yılın en iyi ikinci Kasım ayını geçiren S&P 500 endeksinde ralliyi tetikleyen unsurların, fonların çıkışı ve sistemik yatırımcıların pozisyonlanması nedeniyle şimdilik etkisini kaybettiğini belirtti.

Kasım ayında büyük oranda Fed'in politika adımlarına yönelik değişim beklentisi hisse senetlerinde ralliyi tetiklemişti. Piyasalarda gelecek yılın ilk çeyreğinde faiz indirimi yüzde 70 olarak fiyatlanıyor. Rubner bu beklentinin, varlıklardaki ivmeyi değerlendiren ve vadeli piyasalarda kısa veya uzun pozisyon alan piyasa aktörleri tarafından hisse senetlerine bir ilgiye neden olduğunu belirtti.

Rubner, geçen ayki 225 milyar dolarlık satın almanın tanıklık ettiği en hızlı satın alma olduğunu ve bu döngünün aşağı yönlü olabileceğini, bu piyasa aktörlerinin 210 milyar dolarlık satış yapabileceğini belirtti.

Rubner bu haftaki bir notunda hisse senetlerine yönelen yatırımcılar arasında piyasalarda iniş çıkışlardan etkilenen ve riskli varlıklara yatırım yapan fonların da olduğunu ve bu fonların son 5 senede pozisyonlarını yüzde 95 artırdığını ifade etti.