Advertisement
HABERLER ABONE OL

Goldman Sachs Group Inc. ekonomistleri, ABD merkez bankasından gelen son yorumları ve Ocak ayı toplantı tutanaklarını inceledikten sonra Fed'in ilk faiz indirimine ilişkin oranlarını ne zaman indirmeye başlayacağına ilişkin görüşlerini Haziran ayına çekti.

Banka daha önce Mayıs ayında ilk faiz indirimi geleceğini öngörürken bu öngörüsünü Haziran'a çekti. Goldman Sachs önceki tahminlerinde Haziran, Temmuz, Eylül ve Aralık aylarında olmak üzere 2024'te dört indirim beklerken yeni değerlendirmesinde beş indirim öngördü.

Aralarında Jan Hatzius'un da bulunduğu ekonomistler, 22 Şubat tarihli notlarında nihai faiz oranının yüzde 3,25 ile yüzde 3,5 arasında kalacağını öngördü.

Hatzius ve Goldman ekonomistleri Fed'in düşüncelerinde iki değişiklik olduğunu belirtti.

Güçlü ekonomik verilerle birlikte, yetkililer faizleri çok uzun süre yüksek tutma konusunda daha az endişeli hale geldiler ve geçmişteki faiz artışlarından kaynaklanan en büyük risklerin geçtiğini gördüler, bu da "bu nedenle indirimlere acilen ihtiyaç duyulmadığı" anlamına geliyor.

İkinci olarak, Fed yetkilileri faiz indirimine gitmeden önce enflasyonun yüzde 2'ye yaklaşacağına dair daha kesin kanıtlar istiyor, çünkü ekonominin daha güçlü performansının enflasyonu düşürmede daha fazla ilerleme kaydedilmesini engelleyebileceğinden endişe ediliyor.