Advertisement

Goldman Sachs Group Inc.'den Zach Pandl'a göre, Trump yönetiminin Çin ile ticaret savaşı ve bunun yanında ABD Hazine tahvillerine yönelik kaliteye kaçış, doların değeri üzerinde Fed'in politika duruşundan daha fazla etkili oluyor.

Goldman'ın küresel Döviz ve gelişen piyasa strateji eş başkanı Pandl, "Fed şimdilerde dolar üzerinde yegane en büyük faktör değil," dedi ve "Veriler ABD hariç  neredeyse her ülkeden portföy çıkışlarının Ağustos ayında klasik kaliteye kaçış hareketi ile birlikte tahvillere yöneldiğini gösteriyor ve bu da doları destekliyor" değerlendirmesinde bulundu.

ABD Başkanı Donald Trump, defalarca Fed'i faiz indirimine gitmeyerek para birimini zayıflatmamakla itham ederek, güçlü doların Caterpillar Inc., Boeing Co. ve Deere & Co. gibi büyük Amerikan imalatçıları üzerindeki olumsuz etkisinden yakındı.

ABD doları Perşembe günü, Trump yönetiminin Çin ile sınırlı bir ticaret anlaşmasını değerlendirmekte olduğu yolundaki habere rağmen değer kaybetti. Pandl, bu hareketin, küresel büyümeye yönelik daha olumlu işaretlerin ABD hazine tahvil faizlerini yükseltmesinden ve bunun da doları düşürmesinden kaynaklandığını belirtti.

Pandl, dolardaki zayıflığın muhtemelen kısa ömürlü olacağınını kaydederek, "Hem ABD hem de Çin'in görüşmelerde bulunması kısa vadede her ikisinin de çıkarına ve bu durum önümüzdeki birkaç hafta boyunca olumlu haberlerin devam etmesini sağlayabilir. Ancak sürekli bir anlaşmanın önünde halen güçlü engeller olduğunu düşünüyoruz. Gerilimin azalma yolunda olduğu konusunda kuşkuluyuz" şeklinde görüş bildirdi.

Goldman, Perşembe günü yüzde 0.5 kadar düşen Dolar Endeksi'nin, şimdilerdeki seviyesi olan 98.4'ten Aralık ayında 99.7 seviyesine çıkabileceği tahmininde bulundu, ancak ticaret konusunda ne tür gelişmeler olacağını bilebilmenin güç olduğuna dikkat çekti.