Advertisement
HABERLER ABONE OL

Goldman Sachs Group’a göre gelişmekte olan piyasaların çöp tahvil ihracı Fed’in ilk faiz artışı sonrası artacak.

Goldman stratejisti Kamakshya Trivedi bu yıl ihraçların geçen yılın aynı döneminin dörtte biri olduğunu, Fed’in Mart ayında faiz artışının volatiliteyi azaltacağını ve ihraçların da artacağını öngördü. Uzman, bu yıl gelişen piyasalarda toplam hazine tahvili ihraçlarının 130 milyar doları bulabileceğini belirtti.

Trivedi “Piyasalar faiz artış patikası konusunda önünü daha net gördüğünde ve bu fiyatlandığında volatilite azalabilir. Bu da tahvil ihraçlarında toparlanmaya neden olabilir” yorumunu yaptı.

Gelişen ülkelerde yatırım yapılabilir seviyenin altında kredi notuna sahip olan tahvil ihraççıları birincil piyasadan uzak dururken ortalama faizler Ukrayna gerilimi, yüksek enflasyon gibi bir takım endişelerle yaklaşık yüzde 8 ile Temmuz 2020’den beri en yüksek seviyeye çıktı.

Trivedi geçen yıl gelişen ülkelerin hazine tahvil ihracının 122 milyar dolar olduğunu belirtti. Uzman Latin Amerika, Asya, Orta Doğu ve Afrika’nın yüksek finansman ihtiyacı olduğunu dile getirdi.

Gelişen ülke varlıkları faiz artışına kadarki dönemde düşme eğilimi gösterse de artırımlar başlayınca ucuz değerlemelerin alıcılara cazip gelmesiyle toparlanıyor.

Bloomberg Endeksi’ne göre Fed’in 2004’te faiz artırmaya başladığı ve toplam 425 baz puanlık faiz artırdığı 2 yıllık dönemde gelişen ülkelerin dolar cinsi tahvilleri ralli yaptı, faiz yarı yarıya düştü. Benzer biçimde Aralık 2015’te faiz artışıyla başlayan 2 yıllık dönemde de gelişen ülke tahvil faizleri geriledi.

Fed, Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) 25-26 Ocak tarihlerinde düzenlenen son toplantısına ilişkin tutanaklarını yayımladı.

FOMC'nin politika faizini değiştirmeyerek yüzde 0-0,25 aralığında sabit bıraktığı toplantının tutanaklarında, Fed yetkililerinin Amerikan ekonomisine ve para politikasına yönelik değerlendirmelerine yer verildi.

Tutanaklarda, kayda değer miktarda bilanço daralmasının “muhtemelen uygun” olacağı belirtildi.

Fed yetkilileri tutanaklarda, bilanço daralmasına ilişkin henüz belirli bir karar verilmediğini ve bilançoya dair planların ilerleyen toplantılarda belirleneceğini açıkladı.

Diğer taraftan, üyeler yakında faizleri artırmanın uygun olacağını kaydetti.

Tutanaklarda, çoğu üyeye göre, 2015’teki döngüden daha hızlı bir faiz artış patikasının uygun olduğu açıklandı.

Ülkede yaşanan yüksek enflasyon hakkında değerlendirmelerde bulunan yetkililer, enflasyon riskinin yukarı yönlü olduğunu ve enflasyonun yüksek kalması halinde daha hızlı bir faiz artış patikasının gerekeceğini kaydetti.

Yetkililerin varlık alımlarının yakın zamanda tamamlanması gerektiği görüşünü de koruduğu belirtilen tutanaklarda, üyelerin çoğunun varlık alımlarının geçen yıl aralık ayında açıklanan takvime göre azaltılmaya devam edilmesini ve mart ayının ilk yarısında sona erdirilmesinden yana olduğu kaydedildi.