Advertisement

Goldman Sachs Group, Senatör Joe Manchin'in Biden'in sosyal harcama ve vergi planına destek vermeyi reddetmesi sonrasında ABD ekonomisi için büyüme tahminlerini aşağı yönlü revize etti.

"Yeniden Daha iyi İnşa Et" tasarısının Kongre'den geçmemesinin 2022 yılında ABD'de GSYH büyümesini azaltacağını savunan Goldman Sachs, daha önce yüzde 3 olarak açıkladığı 2022 ilk çeyrek büyüme tahminini yüzde 2'ye indirdi.

İkinci çeyrek için büyüme tahminini yüzde 3,5'ten yüzde 3'e çeken Goldman Sachs, 3'ncü çeyrek için beklentisini de yüzde 3'ten yüzde 2,75'e düşürdü.

Goldman Sachs ekonomisti Jan Hatzius yaptığı değerlendirmede, "Senatör Manchin'in Yineden Daha İyi İnşa Et tasarısına destek vermeyeceğini açıkça ifade etmesi sonrasında bu tasarıya ilişkin öngörülerimizi ekonomik tahminlerimizden çıkardık" dedi.

Manchin Biden'ın paketine yönelik desteğini geri çekti

ABD’de Senatör Joe Manchin, Pazar günü yaklaşık 2 trilyon dolar büyüklüğündeki paketi reddederek Beyaz Saray’ı hazırlıksız yakalamasının ardından, Demokratlara Başkan Joe Biden’ın ekonomik programını canlandırabilmeleri için birkaç seçenek bıraktı.

Beyaz Saray ve Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer şimdi Manchin’in taleplerini yerini getirmek için bazı değişikliklere giderken, aynı zamanda asabi Demokrat üyelerin kalan kısmının desteğini almanın yolunu bulmak zorunda. Bazı ılımlı üyeler, program sayısını azaltarak tasarıyı kırpmayı önerdi, ancak bu durum parlamentonun her iki kanadında kontrolü az bir farkla alan ve rakip önceliklere sahip Demokratları ikna etmeyi zorlaştıracak.

Batı Virginia Demokrat Senatörü Manchin’in açıklaması, Biden ile haftalardır yürütülen müzakereleri takiben ve Senato’nun yeni yılda yeniden gruplaşma umutları ile tatil için oturumlara ara verme kararı almasından bir gün sonra Beyaz Saray’ı savunmasız yakaladı. Açıklamanın sert bir dilde yapılması ve Beyaz Saray’ın da benzer bir şekilde yanıt vermesi, şimdilik ileriye doğru atılacak adımları belirsiz hale getiriyor