Advertisement

Verusa Holding, Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yaptığı bildirimde %25 oranında iştiraki olan Golive Yazılım'ın halka arzı için karar alındığını duyurdu.

Verusa Holding tarafından KAP'a yapılan açıklamada, "Şirketimizin %25 oranında iştirak ettiği Girişim Şirketimiz Golive Yazılım Hizmetleri A.Ş. Yönetim Kurulu'nun 13.01.2021 (bugün) tarihli toplantısında, Golive Yazılım'ın halka açılmasına, bu kapsamda çalışmalara başlanılmasına ve gerekli başvuruların yapılmasına karar verilmiştir" ifadelerine yer verildi.

Borsa İstanbul’da 2020 yılında 8 yeni şirket halka arz edildi. Bu halka arzlarla ile birlikte 2020 yılında halka arzların büyüklüğü 858,7 milyon TL seviyesinde gerçekleşti.

Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu, halka arzlarla ilgili olarak Türkiye'nin, 2020 yılında sermaye piyasaları açısından önemli bir ivme kazandığını belirterek, şirketlerin birincil halka arz yöntemiyle 1,1 milyar TL, bedelli sermaye artırımı yoluyla 21,8 milyar TL fon sağladığını bildirdi, Taşkesenlioğlu, aynı ivmenin 2021 yılında da süreceğini, halka arzların, borçlanma aracı, kira sertifikası ve VDMK ihraçlarının artarak devam edeceğini öngördüklerini ifade ederek, "Bu durum, özel sektörün sermaye piyasaları yoluyla uzun vadeli fon temin edebilmesi ve yüksek kaldıraçlı bilançolarını dengeleyerek risklerini azaltabilmeleri için büyük bir fırsat sunuyor" yorumunu yapmıştı.