Advertisement

Allianz SE Baş Ekonomi Danışmanı ve Bloomberg Opinion yazarı Mohamed El-Erian’a göre dolardaki değer kazancı ABD’de enflasyonla mücadelede kolaylık sağlasa da, küresel ekonomiyi olumsuz etkileyerek daha sonra ABD ekonomisi için de negatif bir gelişme haline gelebilir.

Dolar endeksinin pazartesi günü, ABD piyasalarının kapalı olduğu bir günde 2000’lerin başından bu yana en yüksek seviyesine tırmandığına işaret eden El-Erian, bu hareketin başta Avrupa’daki enerji krizi nedeniyle euroda ve İngiltere’de seçim haberleri ile sterlinde yaşanan gerilemelerden kaynaklandığına işaret etti.

Avrupa ekonomisinin enerji arz sıkıntılarına, ABD’den çok daha hassas olduğuna vurgu yapan El-Erian, dolardaki yükselişin şaşırtıcı olmadığını belirtti. Daha önceleri bu yöndeki hareketlerin “siyasi bir tepkiye” neden olacağını ve diğer ülkelerin para birimlerini daha rekabetçi hale getirmek için bilinçli şekilde devalüe ettikleri suçlamasıyla karşı karşıya kalacaklarını belirten El-Erian, bugünlerde işlerin değiştiği görüşünde.

"Küresel stagflasyon eninde sonunda ABD'yi olumsuz etkiler"

Dolardaki yükselişin “anti-enflasyonist” etkilerinin ABD ekonomisini şimdilik rahatlatacağını belirten El-Erian, sonrasında bu yükseliş nedeniyle küresel ekonomide yaşanacakların olası olumsuz etkileri için uyardı.

El-Erian, “Dolar diğer para birimlerine karşı ne kadar uzun ve yükselirse, daha uzun süreli küresel stagflasyon riski, gelişmekte olan ülkelerde borç sorunları, sınırlar arasında serbest mal akışı üzerinde daha fazla kısıtlama, kırılgan ekonomilerde daha büyük siyasi kargaşa ve daha büyük jeopolitik çatışmalar o kadar büyük olur. Tüm bunlar eninde sonunda ABD ekonomisini etkiler” değerlendirmesini yaptı.

Avustralya Merkez Bankası birbirini izleyen dördüncü faiz artışına imza atarken, politika faizini de 7 yılın zirvesine çıkardı.

Banka politika faizini 50 baz puan artışla yüzde 2,35 seviyesine yükseltti. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi de bu yöndeydi.

Son faiz artışıyla birlikte banka en hızlı sıkılaşma döngüsünü yaratmış oldu. Mayıs ayında ülkede politika faizi yüzde 0,1 ile rekor düşük seviyedeydi. Sonradan başlayan faiz artışlarıyla faiz yüzde 2,35 seviyesine kadar çıkarıldı.

Banka politika faizinde artışların devam edebileceği sinyalini de verdi. Avustralya Merkez Bankası Başkanı Philip Lowe, para politikası kurulunun önümüzdeki aylarda da faiz artırmayı öngördüğünü, ancak bunun önceden belirlenen bir patikaya işaret etmediğini söyledi.