Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Güney Kore Merkez Bankası üst üste 10'uncu kez politika faiz oranında bir değişikliğe gitmedi ve enflasyona karşı savunmasını sürdürdü.

Güney Kore Merkez Bankası Başkanı Rhee Chang-yong, enflasyonist baskının beklendiği gibi hafiflemesi halinde bu yılın sonlarında faiz indirimi olasılığını işaret ederek, politika gevşemesine giden yolu açma konusunda küresel politika yapıcılara katıldı.

Banka'dan yapılan açıklamaya göre, gösterge faiz oranı yüzde 3,50 olarak kaldı. Ardından düzenlenen basın toplantısında, kurul, enflasyonun bu yılın sonunda yüzde 2,3'e yavaşlaması halinde, ikinci yarıda bir faiz indiriminin "göz ardı edilemeyeceğine" inandığını söyledi.

Karar, Bloomberg'in anketine katılan 23 ekonomistin tamamını beklentisi doğrultusunda gerçekleşti.

Rhee, enflasyonun dizginlenmesinin zor olması halinde kesintinin "zor" olacağı yönündeki uyarısıyla yorumunu sürdürürken, gevşeme ihtimaline karşı öncekine göre daha yumuşak bir ton kullandı. Bu arada banka, faiz oranını "yeterince uzun süre" sıkı tutma yönündeki önceki taahhüdünden "uzun" ifadesini çıkaracak şekilde politika açıklamasında değişiklik yaptı.