Advertisement

Yatırımcıların güvenli yer arayışına girmeleri, İngiltere'nin beş yıl vadeli tahvillerinin faizinin tüm zamanların en düşük seviyesine inmesine neden oldu.

Bu kağıdın faizi, 22 Mayıs'ta gördüğü önceki rekor düşük seviyenin altına inerek eksi yüzde 0.047 seviyesine kadar geriledi. Ülkenin iki yıllık tahvillerinin faizi fazla değişmedi, ancak o da rekor düşük seviye yakınlarında seyrediyor.

Hisse senetlerindeki geri çekilme ve güvenli yatırım araçlarına kaçış, yatırımcıların koronavirüs kısıtlamalarının yeniden uygulamaya konulabileceği ve ekonomilerin daha yavaş yeniden açılabileceği endişelerini yansıtıyor. Yeni koronavirüs vaka sayısı ABD'nin Teksas, Florida ve Kaliforniya eyaletlerinde rekor seviyelere çıktı. Sağlık yetkilileri, İngiltere'nin olası ikinci dalgaya hazır olması uyarısında bulunurken, Avustralya'da vaka sayısı Nisan ayından bu yana en hızlı artışını gerçekleştirdi.

Mizuho International Plc. çoklu varlık strateji müdürü Peter Chatwell, "İngiltere tahvillerindeki hareket, ABD hisselerinin neden olduğu riskten kaçınma eğilimi" dedi.

Chatwell, ayrıca, "İngiltere tahvillerindeki ralli, 10 yıllıklarının faizi sadece bir baz puan düşen Almanya tahvilleri gibi diğer güvenli liman niteliğindeki varlıklara göre daha güçlüydü. İngiltere tahvilleri yatırımcıları, diğer ülke tahvil piyasalarından daha fazla kısa pozisyon (düşüş beklentisi ile açılan pozisyon) tuttuktan sonra bu sıkışıklıktan çıkmış görünüyor" değerlendirmesinde bulundu.

Beş yıl vadeli İngiltere tahvillerinin faizi Londra saati ile 09:16'da eksi yüzde 0.34 seviyelerinde seyrediyordu.

Yükselen Volatilite

İngiltere tahvil faizleri ayrıca, süregelen negatif faiz beklentileri ile de aşağıya itiliyor. İngiltere Merkez Bankası yetkilileri bu olağandışı politikayı göz ardı edemiyorlar ve bu durum para piyasalarının gelecek yıl için bu beklentiyi düzenli birçimde aşağı ya da yukarı yönlü fiyatlamasına neden oluyor. Gösterge faizinin sıfır seviyesinin altına düşürülmesi İngiltere tahvil piyasasında ralliyi tetikleyecek bir adım olacak.

Öte yandan, İngiltere Merkez Bankası'nın geçen hafta tahvil alım hızını yavaşlatma yönündeki sürpriz kararı, Avrupa Merkez Bankası gibi diğer bazı önemli merkez bankalarının varlık alım programlarını genişlettikleri bir ortamda, İngiltere'nin tahvil piyasasında belirsizliğin artmasına neden oluyor.

ING Groep NV faiz stratejisti Antoine Bouvet, "İngiltere Merkez Bankası, Fed ve Avrupa Merkez Bankası'nın aksine, parasal genişlemeye yönelik taahhüdünde kuşkuların doğmasına yol açtı," dedi ve "Bu durum, İngiltere tahvillerinde volatilitenin ileride artacağı anlamına geliyor ve ayrıca bu tahvillerde diğerlerine göre daha düşük bir performans da görebilirz" şeklinde görüş bildirdi.