Advertisement
HABERLER ABONE OL

Amerikan merkez bankası Fed’in faizi bir kez daha 75 baz puan artırmasının ardından hafta sonu Fed üyesi Neel Kashkari’den şahin duruşu destekleyen bir açıklama geldi.

Pazar günü CBS’e konuşan Kashkari “Enflasyonu aşağıya getirmeye kararlıyız ve bunun için ne gerekiyorsa yapacağız. Yüzde 2 enflasyon hedefimizden çok uzaktayız” açıklamasını yaptı. Enflasyonun Fed’in beklentilerini aşmaya devam etmesinin “oldukça endişe verici” olduğunu belirten Kashkari “Daha hızlı yaşam maliyeti artışları genele yayılıyor. Bu yüzden Fed enflasyonu kontrol altına almak ve düşürmek için bu kadar hızlı hareket ediyor” yorumunu yaptı.

Bu yıl oy hakkı bulunmayan Kashkari, Federal Açık Piyasa Komitesi içinde güvercin olarak görülen üyeler arasında yer alıyor.

Bostic: Fed'in enflasyon için daha fazla şey yapması gerekiyor

Geçen hafta Fed'in faiz kararının ardından konuşan ilk yetkili olan Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic de enflasyon için daha fazla adım atılması gerektiğine işaret etmişti.

Bostic, ABD ekonomisinin resesyona girmekten uzak olduğunu ve Fed'in enflasyonu kontrol altına alması için faizleri artırma konusunda biraz daha yol alması gerektiğini söyledi.

Katıldığı bir radyo programında ülkenin resesyonda olduğunu düşünmediğini fakat birçok insanın mevcut ekonomik durumdan zarar gördüğünün açık olduğunu söyleyen Bostic, “Bu yüzden enflasyonun yüksek seviyelerine odaklanmalı ve ekonomiyi daha istikrarlı ve sürdürülebilir bir hale getirmeliyiz” ifadelerini kullandı.