Advertisement

Avrupa Yatırım Bankası (AYB) Türkiye'ye 2015 yılında 2.3 milyar euro kredi verdi. Banka, Türkiye'ye 2014 yılında 2.06 milyar euro tutarında kredi sağlamıştı.

Avrupa Yatırım Bankası (AYB) Başkan Yardımcısı Pim Van Ballekom, "Türkiye'de hep beraber bir fırtınayı geride bıraktık ve yatırımlarımıza devam edeceğiz. Türk hükümetinin iyi ekonomi stratejileriyle Türkiye'deki yatırım atmosferi de iyileşti" dedi.


AYB'nin Türkiye’de 2015 ve 2016 yıllarına ilişkin yatırım ve faaliyetlerine yönelik, "Büyüme ve İstihdam için Finansman" başlıklı program Sheraton Otel'de gerçekleştirildi.

Ballekom, burada yaptığı konuşmada, 2011-2015 yıllarında Türkiye’ye sağlanan kredi tutarının 12,8 milyar avro olduğunu belirtti. Türkiye’nin AB ülkeleri dışında AYB’nin en fazla yatırım yaptığı ülke olduğuna dikkati çeken Ballekom, Türkiye’ye geçen yıl birçok alanda 2,3 milyar avro kredi imkanı sunduklarını ve bunun yarısından çoğunun KOBİ’lere verildiğini söyledi. Geçen yılki kredi tutarının rekor olduğunu ifade eden Ballekom, "Bu hacmi 2016'da da devam ettireceğiz. KOBİ, enerji, altyapı alanları önceliklerimiz olacak" diye konuştu.

Türkiye ile olan iyi iletişim ve işbirliğinin devam ettiğini belirten Ballekom, "Türkiye'de hep beraber bir fırtınayı geride bıraktık ve yatırımlarımıza devam edeceğiz. Türk hükümetinin iyi ekonomi stratejileriyle Türkiye'deki yatırım atmosferi de iyileşti" ifadelerini kullandı.

Ballekom, sığınmacı meselesinin sadece Türkiye’nin değil, AB’nin ve dünyanın sorunu olduğuna işaret ederek, AYB’nin Türkiye’ye mevcut işbirliği dışında bu konuda destek sunacağını, bunun için Türk yetkilileriyle görüşerek AYB’den taleplerini dinlediklerini belirtti.
Ballekom, sığınmacı krizi için önce ihtiyaçların belirleneceğini, daha sonra Avrupa’dan başka kurumların dahil olduğu bir işbirliğiyle destek paketi hazırlanacağını bildirdi.

Avrupa ve Türkiye’nin enerji ithalatçısı olduğunu anımsatan Ballekom, enerji çeşitlendirmesi açısından düşük petrol fiyatlarının olumlu etki yaptığına işaret etti.
Ballekom, demiryolu projelerine de finansman sağladıklarını dile getirerek, özellikle İstanbul ile Bulgaristan sınırı arasındaki demiryolu çalışmasını çok önemsediklerini dile getirdi.

Ar-Ge projelerine yönelik desteklerinin artacağını belirten Ballekom, “Banka, her zaman Türkiye ekonomisine yönelik desteğini devam ettirmeye kararlıdır” dedi.

AYB’nin geçen yıl dünya çapındaki yatırım tutarının 85 milyar avro olduğunu kaydeden Pim Van Ballekom, bugün Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ile görüşme yaptığını da anlattı.

"Türkiye uluslararası standartlarda proje üretiyor"

Hazine Müsteşarı Vekili Cavit Dağdaş ise AYB ile yürütülen işbirliğinin son yıllarda değer kazandığını vurgulayarak, "2007-2015 döneminde bankadan sağladığımız kredi 20 milyar avroyu aşmaktadır. Diğer bir ifadeyle yıllık 2,2 milyar avro civarında bankadan finansman sağlıyoruz. Bu tutarının sadece bir finansal anlamı yok, daha da önemli bir anlamı var. Türkiye uluslararası standartlarda proje üretebilmektedir" diye konuştu.

AYB’den demiryolu, enerji, çevre gibi birçok alanda kamu yatırımlarına finansman sağlandığını bildiren Dağdaş, AYB’nin son dönemde reel sektör için de önemli ölçüde kaynak temin edildiğini söyledi.
Dağdaş, KOBİ’lerin ekonomide üstlendikleri dinamik rol nedeniyle önem taşıdıklarına da işaret ederek, şunları kaydetti:

"Hazine Müsteşarlığı olarak KOBİ’lerin uygun koşullu finansmana erişimi için yoğun mesai harcıyoruz. Bu çerçevede AYB’den Hazine Müsteşarlığı garantörlüğünde temin edilen krediler KOBİ’ler tarafından kullanılıyor. Bugün imzalanacağımız anlaşma ile sağlanacak 100 milyon avroluk krediyi Türkiye Sınai Kalkınma Bankası aracılığıyla kullanılmak üzere muhtelif sektörlerde faaliyet gösteren KOBİ ve büyük işletmelerin kullanımına sunuyoruz.”

 2015 yılı için 2,3 milyar avro tutarında kredi

AYB’nin altyapı yatırımlarına yönelik belediyelere uygun koşullu finansman sağlamasının önemine dikkati çeken Dağdaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu kapsamda İller Bankası tarafından yürütülmekte olan Kentsel Altyapı Projesiyle başta kentsel altyapı olmak üzere içme suyu, kanalizasyon ve katı atık sektörlerinde kullanılmak amacıyla Hazine garantisi altında 250 milyon avro tutarında finansman sağladık. Buna ilaveten İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen metro projesi kapsamında Hazine garantisi olmaksızın 295 milyon avro tutarında kredi sağlanmıştır. Ayrıca enerji, çevre, tarım sektörleri ve reel sektörlerdeki KOBİ’lere yönelik Hazine garantisi altında 600 milyon avro finansman sağladık. Kamu aracılığıyla sağlanan finansmanın yanı sıra KOBİ finansmanı, altyapı yatırımları ve Ar-Ge faaliyetlerine yönelik özel sektör projeleri için 835 milyon avro tutarında kaynak sağlanmış olup bankadan temin edilen toplam kredi miktarı 2015 yılı için 2,3 milyar avroya ulaştı. Bu sene de benzer bir finansman programını gerçekleştirmeyi hedefliyoruz."

Dağdaş, Suriye’den gelen sığınmacılara yönelik finansman imkanlarının sağlanmasının istendiğini, bölgesel, hatta global olarak nitelendirilebilecek bu konunun Türkiye ile AB arasında geleneksel işbirliğinin dışında değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı.
Dağdaş, Başbakanlık bünyesinde hazırlanan ve “ihtiyaç listesi” olarak tanımlanan projelerin belirlenmesinin ardından bu konunun finansmanının şekilleneceğini de sözlerine ekledi.

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) Genel Müdürü Özcan Türkakın da 100 milyon avroluk kredi anlaşmasının önemine işaret ederek, Türk özel sektörüne bundan sonra da destek vermeye devam edeceklerini söyledi.

Konuşmacılar daha sonra AYB tarafından sağlanan 100 milyon avroluk krediye ilişkin anlaşmayı imzaladı.