Advertisement

(Güncellendi)

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Pazartesi günü internet sitesi üzerinden para politikasına ilişkin basın duyurusunda bulundu.

Buna göre 1 Haziran'dan itibaren bir hafta vadeli repo faizi yüzde 16.5 ile politika faizi olarak uygulanacak. Mevcut durumda ise fonlama yine yüzde 16.5 ile geç likidite penceresi (GLP) faiziyle yapılıyor.

Merkez Bankası'nın duyurusuna göre gecelik borç verme ve gecelik borçlanma faiz koridoru bir haftalık repo faizinin 150 baz puan altında/üzerinde olmak üzere belirlendi.

TCMB duyurusunun metni şu şekilde:

Para Politikası Operasyonel Çerçevesine İlişkin Basın Duyurusu

Para politikası operasyonel çerçevesine ilişkin sadeleşme sürecinin tamamlanmasına karar verilmiştir. 

Bu doğrultuda;

*Bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı Merkez Bankası politika faizi olacaktır. Bu oran, mevcut fonlama faizine (% 16,50) eşitlenecektir. 

*Merkez Bankası gecelik vadede borçlanma ve borç verme oranları bir hafta vadeli repo ihale faiz oranına kıyasla  -/+ 150 baz puanlık bir marj ile belirlenecektir.

Yeni operasyonel çerçevenin uygulanmasına 1 Haziran 2018 tarihinde başlanacaktır. Teknik ayrıntılar ayrıca duyurulacaktır.Kamuoyunun bilgisine sunulur.

Teknik ayrıntılar

*Fonlamanın haftalık vadeye kaydırılması için bir haftalık geçiş süreci öngörülmüştür. Bu süreçte, ağırlıklı ortalama fonlama maliyetinin mevcut para politikası duruşuyla uyumlu gerçekleşmesi amacıyla 7 Haziran 2018 tarihine kadar (dahil) gecelik borç verme ve Geç Likidite Penceresi (GLP) faiz oranları % 16,5 olarak uygulanacaktır.

*Bir hafta vadeli repo ihaleleri miktar ihalesi yöntemiyle düzenlenecek, her bir bankanın verebileceği toplam teklif tutarı ilan edilen ihale tutarının en fazla % 30’u kadar olabilecektir.

*Günlük repo ihale miktarı belirlenirken ikincil piyasa gecelik faiz oranları ortalamasının bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı civarında oluşması hedeflenecektir.

*Bankalar ihtiyaç duymaları halinde Merkez Bankası bünyesindeki Bankalararası Para Piyasası ile BIST bünyesindeki Repo-Ters Repo ve Bankalararası Repo-Ters Repo Pazarlarında Merkez Bankası borç verme faiz oranından borçlanabilecekler, likidite fazlalığı oluşması halinde ise limitsiz olarak Merkez Bankası borçlanma faiz oranından Merkez Bankasına borç verebileceklerdir. Tüm katılımcılar HMVKŞ tarafından ihraç edilen TL cinsi kira sertifikası karşılığında, borç verme faiz oranı üzerinden kotasyon yöntemiyle gerçekleştirilen gecelik vadeli repo imkânından yararlanabileceklerdir.

*Merkez Bankası bünyesindeki Bankalararası Para Piyasasında bankaların borç alabilme limitleri 18 Temmuz 2016 tarihi öncesinde geçerli olan limitlerine eşit olacaktır.

*Bankalararası Para Piyasası’nda saat 16.00–17.00 arası gecelik vadede gerçekleştirilebilecek GLP işlemlerinde uygulanacak Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 0 olarak uygulanacak, borç verme faiz oranı ise yukarıda özetlenen yöntemle belirlenen gecelik borç verme faiz oranına 150 baz puan eklenmesi yoluyla hesaplanacaktır. Para Politikası Kurulunca GLP faiz oranları ayrıca ilan edilmeyecektir.

*Gün içi limit uygulaması mevcut şekliyle devam edecek, gün içi limit tutarı Bankalararası Para Piyasasında bankaların borç alabilme limitlerine eşit olacaktır.

*Yukarıda özetlenen para politikası operasyonel çerçevesine ilişkin diğer hususlarda 2018 Yılında Para ve Kur Politikası metni geçerli olmaya devam edecektir.


BloombergHT.com: TCMB'den “sadeleşme” mesajı

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya, Türkiye Bankalar Birliği tarafından düzenlenen iftar yemeğinde, Türk finans sektörü temsilcileriyle biraraya geldi.

Toplantı sonrası BloombergHT.com'a değerlendirmelerde bulunan kaynaklar, Merkez Bankası'nın sadeleşme mesajı verdiğini belirtti.

TCMB Başkanı Çetinkaya, ana fonlama kanalı olarak haftalık reponun kullanılmasının planlandığını kaydederek, "Simetrik bir koridor olacak. Önümüzdeki günlerde haftalık repodan fonlama yapmayı, belli seviyenin etrafında dar bir bantı işleve geçirmeyi planlıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Dolar/TL kuru, söz konusu haber sonrasında haftaya yüzde 4.70 seviyesinin altında başladı; Pazartesi günü en düşük 4.6075 seviyesinden işlem gördü. Sonraki işlemlerde kazancını azaltan TL, Merkez Bankası'nın sadeleştirme adımının ardından dolar karşısında tekrar yükseldi.


"TCMB'nin hamlesi ek sıkılaştıma anlamına gelmiyor"

BloombergHT'ye değerlendirmede bulunan Ekonomist Haluk Bürümcekçi, Merkez'in hamlesinin “doğru bir hareket” olduğunun altını çizmekle birlikte, söz konusu hamlenin ilave bir sıkılaşma anlamına gelmediğini, sadece “mevcut durumu daha normal bir çerçeveye taşımak” gibi gördüğünü belirtti.

Bürümcekçi, 7 Haziran'da gerçekleşleştirilecek Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında ek faiz artırımına gidilmesini beklemediğini belirterek, 300 baz puanlık faiz artırımının yeterli olduğunu vurguladı.(Güncellendi)