Advertisement

KUTAY KORAP

Borsa İstanbul’da son dönemde yabancı yatırımcıların sahiplik oranı ve halka arzlar önemle takip edilen haber başlıkları içerisinde yerini koruyor. Borsa İstanbul’da yabancı sahiplik oranı tarihin en düşük seviyelerindeyken, yeni halka arzlara yabancı kurumsal yatırımcıların ilgisinin de sınırlı olduğu görülüyor.

Borsa İstanbul 2021 yılının ilk 5 ayında 20 adet halka arz gerçekleşti. Bu 20 halka arzın 7'sine yabancı yatırımcı için tahsisat ayrılmadı. Katılım gösterilen 13 halka arzın sadece ikisinde ayrılan tahsisatın üzerinde dağıtım gerçekleşirken, dördünde yabancı yatırımcının aldığı pay çift haneleri gördü.

Yabancıların katıldığı halka arzlardan sadece Galata Wind ve Ünlü Yatırım Holding’te planlanan tahsilatın üzerinde talep ve dağıtım oranı gerçekleşti. Planlanan tahsilatın altında talep gelse de, dağıtım oranı planlanan tahsilata eşit olan şirketler Naturel Gaz ve Boğaziçi Beton oldu. Geriye kalan halka arzlarda ise yurtdışı kurumsallara dağıtılan halka arz oranları planlanan tahsilatın altında gerçekleşti.

Bazı halka arzlar Birincil Piyasa’da “Borsa’da Satış-Sabit Fiyatla Talep Toplama ve Satış” yöntemi ile yapılırken, yurtdışı kurumsalların talebi veya planlanan tahsilatı bulunmadı. Fakat yurt dışı kurumsallara planlanan tahsilatların büyük bir çoğunluğu istenilen ilgiyi görmedi.

Şirket Tahsisat (%) Dağıtım (%)
Galata Wind 10 24,4
Turk İlaç 30 24,1
Oyak Yatırım 30 24
Ünlü Yatırım 10 10,4
Naturel Gaz 10 10
Kalekim Kimya 10 4,3
Aydem Enerji 20 1,8
Başkentgaz 6 1,1
ATP Ticari Bilgisayar 10 0,9
BMS Çelik - 0,1
Penta Teknoloji 10 -
Mercan Kimya - -
Işık Plastik - -
Matriks Bilgi - -
Tureks Turizm - -
Qua Granite - -
Biotrend - -
Çan2 Termik - -
Ziraat GYO - -

Tacirler Yatırım Yönetim Kurulu Danışmanı Mehmet Aşçıoğlu'nun değerlendirmelerine göre yabancı takas payının gerilemesi ve halka arzlardaki değerlemelerin uygun gelmemesi yabancının halka arzlara mesafeli durmasına neden oldu.

Aşçıoğlu, "Borsada yabancı takas oranı yüzde 42’ye kadar gerilemiş durumda. Hesaplamamıza göre bunun 36 puan civarı 'çakılı mal' diye tabir edilen uzun vadeli yatırımlardan oluşuyor. Bu da bize fonların oranının yüzde 6’ya kadar gerilediğini gösteriyor. Bu fonlar oldukça değerli firmaları satıp çıktığı süreçte, kimi halka arzlardaki pahalı olanları doğal olarak tercih etmiyorlar. Bazı halka arzların iskontoları, fiyat-kazanç oranları veya sermaye kârlılıkları soru işaretleri barındırıyor. Ayrıca yabancıların tercih ettiği sektörlerin biraz daha otomotiv yan sanayi, beyaz eşya veya katma değerli petrokimya şirketleri olduğunu ve burada da yüksek sahiplik oranı tercih ettiklerini görüyoruz." değerlendirmesini yaptı.