Advertisement

Ham çelik üretimi Ağustos'ta küresel yüzde 3,0, Türkiye'de yüzde 21,0 azaldı.

Dünya Çelik Birliği (Worldsteel), Ağustos ayında küresel ham çelik üretiminin, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,0 düşerek 150,6 milyon ton olduğunu açıkladı.

Worldsteel verilerine göre, Çin'in ham çelik üretimi yüzde 0,5 artışla 83,9 milyon ton oldu. Aynı dönemde Hindistan'ın üretimi yüzde 1,2 artışla 10,2 milyon ton, Japonya'nın üretimi yüzde 7,4 düşüşle 7,3 milyon ton ve ABD'nin üretimi yüzde 7,1 düşüşle 7,0 milyon ton olarak gerçekleşti.

Türkiye'nin üretimi aynı ayda yüzde 21,0 düşüşle 2,8 milyon ton olarak belirlendi.

Yılın ilk 8 ayında küresel üretim yüzde 5,1 düşüşle 1,25 milyar ton olurken, Türkiye'de üretim yüzde 8,8 düşüşle 24,4 milyon ton olarak gerçekleşti.

"Herkes stokları tüketiyor"

Virtus Steel Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Öztürk sektöre dair yaptığı değerlendirmesinde “Talapte çok ciddi bir daralma var. Fiyatlar çok dramatik düştü. Dolayısıyla herkes stokları tüketiyor. Beyaz eşya ve otomotiv, çelik sektörünün en üst sektörde motor kalemleri. Oralarda da bir yavaşlama gördüğümüz için şu anda çok sakin ve talebin çok az olduğu bir dönemden geçiyoruz. Ben biraz daha bunun biraz daha böyle devam edeceğini düşünüyorum" yorumunu yaptı.