Advertisement

Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan Rusya'nın Ukrayna'ya müdahalesi ile ilgili yaşanan gelişmelere ilişkin bir açıklama geldi.

Açıklamada uluslararası finansal piyasalarda bu gerginliğin neden olduğu oynaklıklara karşı vatandaşların Türk lirası ve Türk lirası cinsi varlıklara olan güveninin devam etmesinin ve riskli pozisyonlar almaktan kaçınmalarının her açıdan önemli olduğu belirtildi.

Bakanlığın açıklamasında, "Bilindiği üzere yakın zamanda manipülatif söylemlere itimat ederek oldukça riskli pozisyonlar alan vatandaşlarımız önemli mali kayıplarla karşı karşıya kalmıştır. Son iki ayda Türk Lirasını güçlendirmek için önemli politikalar uygulamaya konulmuş ve bu konuda başarılı olunmuştur." ifadeleri kullanıldı.

"Ekonomik ve finansal etkiler takip ediliyor"

Bakanlığın açıklamasında Rusya'nın Ukrayna’ya askeri müdahalesi kapsamındaki gelişmelerin yakından izlendiği ifade edildi.

Bakanlık uluslararası alanda yaşanan bu gelişmelerin olası ekonomik ve finansal etkilerinin; tarım, turizm, dış ticaret, enerji ve müteahhitlik dahil her boyutuyla, ilgili bakanlıklar istişare içinde takip
edildiğini söyledi.

Bakanlık bu süreçte gereken tüm tedbirlerin kararlılıkla alınacağını ifade etti.