Advertisement
PİYASALAR ABONE OL

2020’de son yılların en yüksek getirisini elde eden hedge fonlar, bu yıl da kazançlarını sürdürmek için aralarında Türk lirasının da olduğu gelişen ülke varlıklarına yönelmeyi tercih ediyorlar. Tercihlerin değişmesinde, ABD’de kalıcı şekilde düşük seyreden faiz oranları ile yeni yönetimin teşviklerle destekleyeceği ekonomide doların zayıflayacağı beklentisi etkili oluyor. Bu yılki stratejilerin büyük bölümü Türk lirası ile Meksika pezosuna yatırım öngörüyor.

Key Square Group kurucusu Scott Bessent, müşterilerine bu gelişen ülke para biriminin 2021’in en fazla kazandıranları olmasını beklediğini söyledi. Milyarder yatırımcı Stan Druckenmiller da yabancıların ABD tahvil alımlarını azaltması ile doların gelecek 3-4 yılda değer kaybedeceği görüşünde.

İlgili haberler

2020’de 1 milyar dolarlık Discovery Capital Management makro fonu yüzde 56 getiri sağlayan fon yöneticisi Rob Citrone yılın ilk yarısında gelişen ülke varlıklarının cazip olacağını tahmin ediyor. Citrone, Meksika pezosu, Hint rupisi ve Brezilya reali ile bu ülkelerin hisselerini tercih ediyor. Tekmerion Capital Management’tan Zachary Squire dolarda kısa pozisyon açarken, gelişen ülke paralarından oluşan bir sepette alım yaptı. DoubleLine CEO Jeffrey Gundlach da başta Asya olmak üzere gelişen piyasa hisselerinin bu yıl S&P 500’ü geride bırakabileceğini öngördü.