Advertisement

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, hükümetinin koronavirüs pandemisiyle mücadelede ekonomiyi canlandırmak için toplam 20 trilyon rupi (265 milyar dolar) harcayacağını söyledi.

Modi tarafından Salı günü yapılan açıklamaya göre Asya'nın en büyük üçüncü ekonomisinin GSYİH'sinin yüzde 10'una denk gelen paket, evde kalma kısıtlamalarının ardından ekonominin toparlanmasına yardımcı olacak. Ancak pakete ilişkin daha fazla detay verilmesi.

Başbakan tarafından açıklanan paket hükümet tarafından halihazırda açıklanmış olan önlemleri içerecek. Aynı zamanda bankalar için ucuz nakit için ayrılan karşılık ve nakit rezerv rasyosunun düşürülmesi gibi merkez bankasının açıkladığı önlemler de pakette yer alacak.

Modi, "Bu ekonomik paket kendine güvenen bir Hindistan'ın oluşmasında kritik bir bağlantı noktası olacak. Toprak, iş gücü, likidite ve yasa gibi alanlara odaklanacak." dedi ve detayların maliye bakanlığı tarafından Çarşamba günü açıklanacağını söyledi.

Söz konusu harcama planının yanında, yeni tesisler için vergi indirimi teklifi ve yabancı şirketler için yatırımcıları özendirici teşvikler, Modi yönetiminin yatırımcı çekmek ve pandeminin ekonomiye zarar vermesini engellemek için attığı adımlar arasında bulunuyor.

Asya devi yaklaşık kırk yılın ilk ekonomik daralmasına ilerlerken, 122 milyon kişinin Nisan'da işini kaybettiği tahmin ediliyor.