Advertisement

Hindistan, geçen yıl tüm Asya ülkelerinde fiyatların artmasına neden olan kuru soğan krizini yeniden yaşıyor.

Dünya Gazetesinin haberine göre, Muson yağmurlarından zarar gören üründe arz, talebi karşılamayınca ülkede soğan fiyatları toptancılarda son 10 günde ikiye katlandı.

Hindistan hükümeti, fiyatların aşırı yükselmesinin önüne geçmek adına soğan ihracatına kısıtlama, ithalatında da yeni düzenlemelerine gitmesine karşın fiyatları istenilen düzeyde aşağı çekemedi.

Ülkede 1 kilogram kuru soğanın fiyatı son 10 günde ikiye katlanarak 80 rupiye (8.7 TL) çıktı.

Tüccarlar, iç piyasada fiyatların yüksek kalmaya devam edeceğini savunurken, olumsuz hava koşulları nedeiyle fiyat artışının devam edebileceği uyarısında bulundu.

Öte yandan, Dubai'den yapılan yüklü alımların Hindistan pazarına girmesiyle piyasanın sakinleşmesi de beklentiler arasında.

Hindistan, geçen yıl da benzer bir lkrize sahne olmuş ve ülkede fiyatların aşırı yükselmesi sonucu ihracat askıya alınmıştı. Söz konusu dönemde Sri Lanka, Bangladeş gibi Asya ülkelerinde de soğan fiyatları ciddi oranda yükselmişti.

Hindistan mutfağında kuru soğan çokça tüketilen ve geçmiş yıllarda fiyatların aşırı yükselmesi sonucu hükümetin istifa etmesinde dahi rol oynayan önemli bir gıda ürünü olarak biliniyor.