Advertisement

Hindistan Merkez Bankası (RBI), politika faizini yüzde 4 seviyesinde sabit tuttu. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan beklentisi de politika faizinde herhangi bir değişiklik yapılmayacağı yönündeydi.

RBI Başkanı Shri Shaktikanta Das, gerektiği sürece gevşek para politikasının sürdürüleceğini ve Hindistan'ın bir önceki para politikası toplantısındaki zamanlara göre daha iyi bir pozisyonda olduğunu söyledi.

Daha fazla tahvil alımına ihtiyaç olmadığını belirten Das, bunun gevşek para politikasını etkilemeyeceğini ama gerektiği takdirde yeniden alıma başlayabileceklerini söyledi.

Para politikası kurulundaki altı üyeden beşinin para politikasının gevşek kalması yönünde oy kullandığını belirten Das, Hindistan'daki ekonomik toparlanmanın hızlandığını ve enflasyon görünümünün olumlu olduğunu vurguladı.

Temmuz ve Ağustos aylarında gerçekleşen enflasyonun merkez bankasının beklentilerinin altında kaldığını belirten Das, bunun son para politikası toplantısındaki duruşu haklı çıkardığını belirtti.

Das, yükselen emtia fiyatlarını da değerlendirerek, "Değişen durumun büyük bir dikkatle takip edilmesi gerekiyor" dedi.

Sene sonunda Hindistan'ın yüzde 9,5 büyümesini beklediklerini belirten Das, yıl sonunda enflasyonun yüzde 5,3'e ulaşmasını beklediklerini söyledi.

Polonya Merkez Bankası sürpriz bir faiz artışına imza attı.

Banka, politika faizini 40 baz puan artışla yüzde 0,50 seviyesine çıkardı.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi politika faizinin yüzde 0,10 seviyesinde sabit tutulması yönündeydi.

Polonya Merkez Bankası'nın kararı 2012'den bu yana verilen ilk faiz artışı kararı oldu.

Polonya Merkez Bankası Başkanı Adam Glapinski karardan hemen önce borçlanma maliyetlerinin artırılmasının yakın olduğu yönünde bir yönlendirme yapmış, fakat artışın zamanlamasına ilişkin bir yorumda bulunmamıştı.

Kararın ardından Polonya zlotisi euroya karşı değer kazanırken, Varşova borsasında ise yüzde 2'nin üzerinde prim kaydedildi.

Polonya'dan önce Romanya Merkez Bankası da faiz artış kararı vermişti.

Salı günü Romanya Merkez Bankası politika faizini 25 baz puan artışla yüzde 1,50'ye çıkardı.

Yeni Zelanda Merkez Bankası (RBNZ) yedi yıldan sonra ilk kez politika faizini artırdı ve enflasyonu dizginlemek için yüksek olasılıkla ek sıkılaştırmaya ihtiyaç olacağının sinyalini verdi. Merkez bankası politika faizini 25 baz puan artırarak %0.5 seviyesine çıkardı.

Ekonomistler Yeni Zelanda'da politika faizinin önümüzdeki yıl sonuna kadar %1.5 ve 2023 yılı sonuna kadar da %1.75 seviyesine yükseleceğini tahmin ediyorlar.

Merkez bankası enflasyon baskıları ile mücadele etmek ve hızlı büyüyen konut piyasasını yavaşlatmak için daha fazla sıkılaşmanın geleceğinin sinyallerini verdi.

Politika yapıcılar en büyük şehir Auckland'da kısıtlamaların kaldırılması ile ekonomik iyileşmenin hız kazanacağını bildirdi. Ayrıca mevcut kısıtlamaların enflasyon ve istihdama dair orta vadeli projeksiyonları değiştirmediği fakat kapasite baskılarının ekonomi üzerinde belirgin etkileri olduğu vurgulandı.

Kararın ardından Yeni Zelanda doları kısa süre değer kazansa da daha sonra 0.6930 dolar seviyesine geri döndü.