Advertisement

Teknolojiyi içselleştirmiş ve teknoloji ile büyümeye devam eden bir kurum olan Hisar Okulları yapay zekâ, nesnelerin interneti, bulut bilişimleri gibi pek çok konuda öğrencilerine yol gösteriyor. Yaşamın bir parçası haline gelen yapay zekâ, şimdi de eğitimin bir parçası olma yolunda hızla ilerlerken Hisar Okulları da kurumsal bir vizyon ortaya koyarak öğrencilerini bu konuda cesaretlendiriyor.

Hem yurt içi hem de uluslararası etkinlik ve yarışmalara katılım sağlayan Hisar Okulları öğrencileri Microsoft Türkiye ile yeni bir iş birliğine imza atarak Alzheimer hastalığının teşhisinde yapay zekayı merkeze alan bir proje geliştiriyor.

Uluslararası Alzheimer testlerinin araştırılması ve bir havuzda toplanması sonucunda oluşturulan tanı testinin ardından uygulama, makine öğrenimi yardımıyla alınan skorlara göre farklı egzersizler veya yol gösterici bazı önerilerde bulunuyor.

Herhangi bir tedavisi olmayan Alzheimer hastalığının erken tanısı sayesinde hastalarda yaşam kalitesinin korunduğu farkındalığından yola çıkılarak erken tanı odaklı bu projede öğrenciler Türkiye’de Azure Stack Edge Pro’yu kullanan ilk grubu oluşturuyor.

Kurulum aşamasında verilen danışmanlık, kullanım çalıştayları gibi kapsayıcı bir temin sürecinin ardından öğrenciler Azure Stack Edge Pro ile verilerini daha hızlı sisteme yüklerken aynı zamanda öğrenimlerini ekipçe gerçekleştirebiliyorlar.

Azure, esnek ve ölçeklenebilir yapısıyla öğrencilerin veri yükleme süreçlerinde zaman ve kolaylık açısından fayda sağlarken fiziki olarak kurulumu gerçekleştirilen Stack Edge Pro, projenin hayata geçirilmesi adına önemli bir rol üstleniyor.

Bulut Bilişim sayfası Microsoft Türkiye’nin destekleriyle hazırlanmaktadır.