Advertisement
HABERLER ABONE OL

Sabancı Holding hisselerinin mevcut varlık değerinin yüzde 53 iskontolu olduğunu aktaran HSBC, Sabancı Holding için 'Al' tavsiyesini korudu ve hedef fiyatını 12,15 TL’den 15,70 TL’ye yükseltti.

Kurum, yüzde 74,4 yukarı yönlü potansiyel bekledikleri şirkette, hisse başı karlılığın 2021-2023 yıllarında 2 katına çıkacağını tahmin etti.

Sabancı Holding’in son 3 yılda ortalama iskontosu olan yüzde 44 seviyesinin mevcut net varlık değeri altında yüzde 53-60 civarında olduğunu paylaştı.

Holding içerisinde yüzde 29 ile en büyük net varlık değerini sağlayan Akbank dışarıda bırakıldığında, Sabancı Holding’in yüzde 12 iskontolu fiyatlandığına dikkat çekilirken son dönemde CarrefourSa hisselerindeki rallinin model içerisinde düzeltildiği burada şirketin tarihi ortalama fiyatın baz alındığı aktarıldı.

Son 10 yıldır grubun en büyük gelir kalemi olan enerjinin, 2020’de toplam kar içerisinde yüzde 25 paya ulaştığına işaret edildi.

Çimento birim kârındaki yükseliş, sigorta ve enerji segmenti için sağlıklı yükselişler, lastik yatırımlarının tamamlanması, perakendenin yeniden sermayelendirilmesi, bankanın temettü ödemesinin geri dönmesi kurumun değerlendirmesinde öne çıkan temalar oldu. HSBC, Sabancı Holding için 2021-25 yıllarında yüzde 25 bileşik büyüme beklerken, temettü verimliliğinde artış öngördü.