Advertisement

Türkiye çelik sektöründe kuvvetli bir seyir bekleyen HSBC Erdemir ve Kardemir için 'AL' tavsiyesini korurken iki hisse için de hedef fiyatını yükseltti.

Kurum, Türkiye çelik sektöründe güçlü seyir beklentisine gerekçe olarak tahminlerin üzerinde hızlı artan küresel çelik fiyatlarını gösterdi. Değerlendirmede küresel ekonomik aktivitenin tekrardan canlanması ve yeterli stok bulunmamasının talep senaryosunun canlanmasının ana unsurları olduğu vurgulandı. Kurumun analizinde Türkiye'de faiz artışlarıyla ekonomideki olası yavaşlama ve devam eden küresel kısıtlamalar talebi etkileyecek potansiyel riskler olarak öne çıktı.

Erdemir hedef fiyatı 19,50 TL'ye yükseltildi

Bu değerlendirmelerin ışığında kurum Erdemir için; hedef fiyatını 17 TL’den 19.50 TL’ye yukarı yönlü revize etti. Kurum Erdemir için 'AL' tavsiyesini korudu. Erdemir analizinde mevcut kuvvetli siparişlerin yurtiçi taraftan geldiği belirtilirken, AB’den gelen yatırımların minör negatif faktör olacağı aktarıldı.

2021 yılının ilk yarısında bu yaptırımların etkisinin göz ardı edilebileceği paylaşıldı. Şirket için 2020 yılının 4. çeyreğinde 10,09 milyar TL'lik net satış beklenirken, net kârının 1,8 milyar TL olması öngörüldü. HSBC değerlemesine göre şirket küresel emsallerine kıyasla yüzde 20 iskontolu işlem görüyor.

Kardemir hedef fiyatı 8,80 TL'ye yükseltildi

Kurum Kardemir için ise hedef fiyatını 6,80 TL’den 8,80 TL’ye revize ederken 'AL' tavsiyesini korudu. Kurumun analzine göre son dönemde Türk Lirası'ndaki istikrarlı seyir, artan çelik fiyatları ve gelişen ürün çeşitliliği hisse için pozitif başlıklar olarak öne çıktı.

HSBC Kardemir için 2020 yılının 4. çeyreğinde satışlarının yıllık bazda yüzde 60 büyüyerek 2.38 milyar TL olmasını bekliyor. Net kâr için beklentisi ise 4. çeyrekte 498 milyon TL olması yönünde. HSBC değerlemesine göre şirket küresel emsallerine nazaran yüzde 20 iskontolu.