Advertisement

Size danışmak istediğim konu, ülkede pek çok çalışanın kanayan yarası düşük gösterilen bordro. Ben 20 yılı aşkın bir süredir aynı özel sektörde çalışıyorum. Emekliliğime 3 yıl kaldı. Şu an net maaşım 3500 TL ama bordroda brüt 2250 TL. (net 1600 TL civarı) o da son 1 senedir. Daha evvel daha da kötüydü. Hatta 5 sene önce neredeyse asgari ücretti. Korkum emekli olunca elime geçecek maaşın hak ettiğimin çok altında olacak olması. İş kaygısıyla elimiz kolumuz da bağlı. Biz aslında 3 arkadaş bu soruyu size soruyoruz. Son yıllarımızda ne yaparsak emekli maaşlarımızı yükseltebiliriz veya geçmişe dönük herhangi bir hukuki sürece girebilir miyiz? Girersek kayıp veya kazancımız neler olabilir? Ali ve iş arkadaşları
Sayın okurum, SGK'dan alacağınız emekli aylığının en basit olarak formülü; ortalama aylık kazanç ile aylık bağlama oranının çarpımıdır. Aylık bağlama oranı da gün sayınıza göre belli edilir. Bu sebeple ücretiniz SGK'ya düşük bildiriliyorsa alacağınız emekli aylığı da düşük olur. Ortalama aylık kazanca bakarken son 5 veya 10 yıla bakılmaz, 1.1.1990 gününden sonraki SGK'ya bildirilen kazançlar dikkate alınır.

İHBAR VEYA DAVA GEREKİR
Geçmiş ve şimdiki ücretlerinizin SGK'ya olması gerektiği şekilde bildirilmesi için iki yolunuz var. Birincisi Alo 1 70 telefonuna veya yazılı bir dilekçe ile işvereni ihbar-şikâyet etmeniz gerekir. İhbar sonrasında işyerine gelecek SGK denetim elemanları işyerine gelip yerel denetim yaptıkları an ücretlerinizi doğru söylemeniz ve denetim tutanağını da imzalamanız gerekir. Ancak, denetim elemanları kayıt incelemesine girmeden sadece yerel denetim ile işi bırakırlarsa sadece son bir yılın ücretlerini düzelttirebilirler. Kayıt incelemesine girerler ve banka veya yazılı belgelerle geçmiş ücretlerinizi kanıtlayabilirlerse en fazla geriye doğru 10 yılı düzelttirebilirler. Gerek şimdi çalışırken ve gerekse de işten ayrılma yılından sonraki 5 yıl içinde iş mahkemesinde hizmet tespit davası açarsanız tüm yılların ücretlerini mahkeme aracılığıyla düzelttirebilirsiniz. Bu arada gerek denetim gerekse de hizmet tespit davası ile ücretlerinizin yükseltildiği her ay için işverene 2 asgari ücret ceza verileceği gibi alınmayan primler de gecikme zam-faizi ile SGK tarafından tahsil edilir.

 

İB formu verince borçlarınız silinecek

Ali Bey, 1975 doğumluyum ve 1995 yılında işyeri açıp Bağ-Kur'lu oldum. Şu anda Bağ-Kur'a çok yüklü bir borcum görünüyor. Sigortam ödendiği yıllarda aynı zamanda Bağ-Kur'lu görünüyorum. Bu durumdan nasıl kurtulabilirim? Nasıl ve ne zaman emekli olurum? Kadir BOLAT
Kadir Bey, Maliye'deki vergi kaydınızı kapatmış ama durumu Bağ-Kur'a bildirmemişsiniz. Bu nedenle Bağ-Kur, borç üretmeye devam ediyor. Şimdi yapmanız gereken İB formu alıp vergi dairesine doldurtup SGK'ya vermek. Bağ-Kur unuzu kapatın sorununuz hallolur ve Bağ-Kur borçlarınız silinir. SSK'dan 1995 başlangıcıyla 55 yaşında en az 5750 günle emekli olacaksınız. Askerlik borçlanması da sakın yapmayın.