Advertisement

Sosyal Güvenlik Kurumu, özellikle genç eşli emeklilerin ve çalışanların ihtiyacı halinde, kendilerine mutluluk çubuğu (penil protez) taktırır. 2009 yılında 74 yaşındaki SSK emeklisinin 32 yaşındaki eşinin SGK'ya müracaatı sonrasında, emekliye takılan mutluluk çubuğunun giderlerini SGK karşıladı
Daha önce yazılarınızı okumuştum, "Penil protezi SGK karşılıyor" demişsiniz. Geçen ay Çapa Tıp Fakültesi'nde penil protez ameliyatına karar verildi, fakat bunu SGK'nın karşılamadığını bana söylediler. Bunu ben kendi cebimden karşılamam mümkün değil, zaten şu an işsizlik maaşıyla geçiniyorum. Bu konu hakkında beni ve benim gibi mağdurları aydınlatırsanız çok sevinirim. İlginiz ve alakanızdan dolayı şimdiden teşekkür ederim.
H. Açıkgöz
Sayın okurum, SGK "penil protez" veya halk arasındaki adıyla "mutluluk çubuğu" ücretlerini SGK karşılar. Bunun için başvurduğunuz Çapa Tıp Fakültesi'nden sağlık kurulu raporu alınması gerekir. Daha önceki olayda yaşlı adamın karısı başvurmuş ve SGK ödemeyi yapmıştı. Siz evli misiniz bilmiyorum, evli iseniz eşinizin de başvurması uygun olur.
Mesela 2009 yılında SGK, 74 yaşındaki bir SSK emeklisinin 32 yaşındaki genç eşinin başvurusu üzerine emekliye, halk arasında mutluluk çubuğu denilen penil protez taktırdı ve şimdi çok mutlular.

PİYASA FİYATI BİRAZ PAHALIDIR
SGK'yı kullanmazsanız penil protezlerin takılmasının hastaya toplam maliyeti 8 bin ile 12 bin lira arasındadır. Bu fark, takılacak protezin çeşidine göre değişir. Ayrıca özellikle penisin doğal durumuna yakın olmasını arzuluyorsanız şişirilebilir olanı tercih edebilirsiniz, ancak şişirilebilir protezler, basit bükülebilir protezlerinin 3-4 katı fiyatınadır. Öte yandan şişirilebilir protezlerin biri manuel, diğeri de otomatik olmak üzere iki tipi vardır. Duruma göre tek taraflı veya iki taraflı protezler de vardır. SGK manuel olanlarını karşılıyor. O da liste fiyatındaki bedeller kadar tutuyor 2010 yılı Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) gereğince çeşitli penil operasyonların ve SGK tarafından sağlık kurum-kuruluşlarına ödenen fiyatların listesi aşağıdaki gibidir. Liste fiyatlarına, takılacak olan protezlerin fiyatları dahil olmayıp protez ayrıca faturalandırılır.


SGK'da atamalar var


SGK Başkanlığına ilk kadın başkan olarak atanan Yadigar Gökalp İlhan'dan sonra şimdi de Ankara İl (Baş) Müdürü Ali PEKTEN, SGK Başkan yardımcılığına, İstanbul İl Müdürü Ramazan YILDIZ Ankara İl Müdürlüğü'ne atanırken, İstanbul'a da İl Müdürü olarak Murat GÖKTAŞ atandılar ve görevlerine başladılar. Her birini ayrı ayrı tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyorum. Hepsi de yerinde olmuş, sırada da İzmir il müdürlüğü var.